apple music replay özelliği

Apple Music’e geçen sene tanıtılan ‘Replay’ özelliği geldi. Spotify’ın özet özelliğine benzeyen Replay, bazı farklı detaylara detaylara sahip. 

Apple, Spotify’ın oldukça beğenilen özet özelliğinin benzeri olan ‘Replay’i 2019 yılının Kasım ayında platforma ekleyeceğini açıklamıştı. Apple Music’in beklenen Replay özelliği 2020 yılı için geçerli olan versiyonu pazar günü itibariyle kullanıcılara sunulmuş durumda. 

Apple Music Replay, alışılagelmiş Spotfiy ‘özet’ özelliğinden daha farklı bir biçimde geldi. Apple Replay özelliği ile oluşturulan yıllık özet listesi, yalnızca yıl sonunda kullanıcılara sunulan bir çalma listesi olmayacak. Söz konusu liste her hafta güncellenerek, kullanıcıların müzik dinleme aktivitesini takip edecek. Yıl sonun kadar güncellenen özet listesi, yıl sonuna gelindiğinde son şekliyle kullanıcı karşısına çıkıp bir anı defteri yaratmış oluyor. 

Özellikle Apple Music kullanıcıların beklediği listeye, sadece yıl sonunda erişim olmayacak. Spotify’la belki de en çok bu noktada ayrışan Apple Music, kullanıcılara bu özelliği yılın her anında sunuyor olacak. 

Apple Music kullanıcıları, platformda ‘Your Replay 2020’ çalma listesine tıklayarak müzik kütüphanesine ekleyebilir. Söz konusu işlem tamamlandığında ise, yıl sonuna kadar değişen ve yenilenen çalma listesi sayesinde kullanıcılar müzik zevkinin hangi ağırlıkta olduğunu Spotify’da bulunan özelliğe benzer bir şekilde ulaşabilir. Ancak söz konusu özellik, sadece şarkı içeriyor. Spotify ise, en çok dinlenen şarkı, sanatçı ve türlerin analizini yapıp kullanıcılara sunuyor. 

Apple, coronavirüsün üretim ve satışlarını etkilemesi sebebiyle gelir tahminini azalttı!