2019 yılında tanıdığımız İsveçli iklim aktivisti 17 yaşındaki Greta Thunberg, kendi ismi ve başlattığı ‘Gelecek için Cuma Günleri’ hareketinin isimlerini patentlemek için başvuruda bulundu. 

Geçen sene Türkiye’yi, dünyayı kirleten 5 ülkeden biri olarak açıklaması ile gündemimize giren 17 yaşındaki İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg sosyal medyadan yaptığı açıklamayla yine dikkatleri üzerine çekti.  

Greta Thunberg yaptığı açıklamada kendi adını ve oluşturduğu hareket ‘Gelecek için Cuma Günleri’ isimlerini kullanarak bazı kişilerin ünlülerle, üst düzey yöneticilerle ve siyasetçilerle görüştüğünü hatta bağış toplayıp ürün sattıklarını söyledi. Bu durumdan şikayetçi olduğunu belirten Thunberg, başlattığı hareket ve kendi ismi için patent başvurusunda bulunduğunu söyledi. 

Greta Thunberg sosyal medyadan yaptığı açıklamada, bu yaptığı patent başvurusu ile kendi adını markalaştırmaya çalışmadığını belitti. Sadece kötü amaçlarda kullanılmasına engel olmak için bu başvuruyu yaptığını söyleyen Greta Thunberg, başlatmış olduğu ‘Gelecek için Cuma Günleri’ hareketinin finansal çalışmalarını daha şeffaf aktarmak için ailesiyle bir vakıf kurduğu söyledi. Kurmuş olduğu bu vakfın hiçbir şekilde kâr amacı gütmediğinin altını çizdi.  

16 Yaşındaki İklim Aktivisti Greta Thunberg Time Dergisi Tarafından Yılın Kişisi Seçildi

Microsoft’tan çevreci adım