Cuma, Eylül 24, 2021
Ana SayfaTeknolojiSamsung, 2021 Yılının İlk Çeyreğinde 6.4 Milyar Dolar Net Kazanç Elde Etti 

Samsung, 2021 Yılının İlk Çeyreğinde 6.4 Milyar Dolar Net Kazanç Elde Etti 

Güney Koreli teknoloji şirketi Samsung, yılın ilk çeyreğine ilişkin mali sonuçlarını açıkladı. Aktarılan detaylara göre; Samsung, 2021 yılının birinci çeyreğinde 6.4 milyar dolar net kazanç elde etti. Şirketin elde ettiği net karın, ‘Galaxy S21’ ailesinin elde ettiği başarıya bağlı olarak geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 46 artış gösterdiği ifade edildi.  

Güney Koreli teknoloji şirketi Samsung, yılın ilk çeyreğine ilişkin mali sonuçlarını açıkladı. Raporda paylaşılan detaylara göre; Samsung, 2021 yılının birinci çeyreğinde 6.4 milyar dolar net kazanç elde etti. Şirketin söz konusu çeyrekte elde ettiği karın, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 46 artış gösterdiği kaydedildi. Bu artışın önemli bir bölümünü, ‘Galaxy S21’ ailesinin satışlarında yakalanan başarının oluşturduğunun da altı çizildi. Teknoloji devi ayrıca, yatırımcıları dünya genelinde yaşanan yarı iletken krizi ve çip kıtlığının gelecek birkaç ayı ve yılın geri kalan dönemini olumsuz etkileyebileceği konusunda uyardı.  

Diğer yandan; söz konusu süreçte, şirketin DRAM bellek yongaları güçlü satış rakamları yakalamayı başardı. Fakat Şubat ayında Teksas’taki fırtına ve elektrik kesintisi sonrası Austin fabrikasında üretimin durmasının, yonga satışlarında düşüş yaşanmasını tetiklediği belirtildi. ‘Galaxy S21’ serisinde yakalanan satış başarısı ise tüketici elektroniği birimindeki karları, önemli oranda artırdı. Şirket; yılın ikinci çeyreğinde, donanım tedarikinde yaşanan sıkıntılara bağlı olarak amiral gemisi akıllı telefon satışlarında düşüş yaşamayı beklediğine işaret etti. Bununla birlikte; Samsung’un akıllı telefon, katlanabilir telefon, tablet ve dizüstü bilgisayar gibi cihazlar için OLED ekran üretimine daha fazla odaklanacağı dile getirildi. 

Samsung, LG ile OLED ekran anlaşması yaptığı yönündeki iddiaları yorumlamadı 

Samsung LG OLED Ekran

Samsung, LG ile gelecek yıl için büyük ekranlı panellere ilişkin OLED ekran anlaşması yaptığı yönündeki iddialar hakkında ise yorum yapmadı. Şirketin, ekran üretimine ilişkin tüm çabalarını yeni nesil ‘QD’ panellerin seri üretimine kanalize edeceği ifade edildi. Teknoloji devi ayrıca, halihazırda piyasaya sürülmüş durumda olan ‘Neo QLED’ ve ‘Micro LED’ TV serilerinin satışlarına odaklanacağına işaret etti.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Samsung Yeni Dizüstü Bilgisayar Serisi Galaxy Book ’u Tanıttı

Xiaomi, Samsung İmzalı 200 Megapiksel Sensörlü Akıllı Telefon Üretecek

Samsung, 2021 Model Yüksek Çözünürlüklü Monitör Serisini Piyasaya Sürdüğünü Duyurdu! 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR