Facebook, platformda çocuk istismarı içeriklerinin engellenmesi ve önüne geçilmesi için çalışmalarını genişlettiğini duyurdu. Şirket artık, çocuklara yönelik istismar içeren video ve fotoğraf aramalarını sınırlayacak ve geliştirilmiş otomatik uyarılar verecek. 

ABD merkezli sosyal medya şirketi Facebook, platformlarında yaşanan ya da yaşanması mümkün olan çocuk istismarlarının önüne geçebilmek için yeni çalışmalar yapıyor. Şirket paylaştığı yeni bir blog yazısında bu tür içeriğin paylaşımını azaltmak için yeni araçlar ve politikalar dahil olmak üzere hedeflenen çözümler geliştirdiğini açıkladı. Sosyal medya şirketi söz konusu durumu iyileştirmek ve geliştirmek amacıyla bu tür paylaşımların arkasındaki sebepleri belirlediğini ve yetkililere bildirdiği tüm istismar içerikleri için detaylı bir çalışma yaptığını belirtti. Bu bağlamda şirket sadece geçen yıl temmuz ayından eylül ayına kadar en az 13 milyon zararlı içerik tespit ettiğini açıkladı. Daha sonra platforma eklenen yeni araçları hakkında bilgi verdi. 

Facebook çocuk istismarı ile alakalı aramalarda açılır pencere ile uyarılar verilecek

Şirketin çocuk istismarını platformda engellemek için uygulamaya koyduğu ilk adım açılır pencere ile uyarılar vermek olacak. Çocuk istismarı ile ilgili terimler arayan kişilere bu aramayı yapmaktan emin olup olmadığını soracak ve söz konusu davranışı değiştirmek için yardım almalarına teşvik edecek.  Açılır pencere ile suçluları yönlendirme organizasyonlarından yardım almanın yollarını sunmayı planlayan Facebook yasa dışı içeriğin görüntülenmesinin sonuçları hakkındaki bilgileri de kullanıcılara gösterecek.

Güvenlik uyarısı

Platforma eklenen ikinci araç ise, çocuk istismarına yönelik içerik paylaşan kişileri neden olabileceği zarar hakkında bilgilendiren, bunun politikasına aykırı olduğunu ve bu materyalin paylaşılmasının yasal sonuçları olduğu konusunda uyaran bir güvenlik uyarısı olarak karşımıza çıkıyor. Şirket İçeriği kaldırmanın ve yetkililere bildirmenin yanı sıra bu güvenlik uyarısını  paylaşacak. Söz konusu içeriği tanıtan hesaplar kapatılacak. Facebook bu adımla birlikte çocuk istismarı olan içeriklerin yayılmasını önlemeye çalışacak. 

Facebook, bu iki aracın yanı sıra Instagram ve Facebook’da çocuk güvenliği politikaları ve raporlama araçlarını da güncellediğini duyurdu. Bu bağlamda artık her iki platformda da daha hızlı müdahale için  “Çıplaklık ve Cinsel Aktivite” kategorisi altında “Bir çocuğu içeriyor” seçeneği bulunacak. 

İlginizi Çekebilir:

Facebook Avustralya’da Haber İçeriklerini Engellerken Yanlışlıkla Devlet Kurumlarını da Kısıtladı

Facebook, Clubhouse Uygulamasına Rakip Olacak Bir Platform Üzerinde Çalışıyor 

Clubhouse nedir, nasıl girilir? | İzinsiz Girilmeyen Uygulama:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz