Apple, şirketin 2021 yılının ilk çeyrek mali raporunu paylaştı. Apple’ın mali raporuna  bakıldığında şirketin önceki yılın aynı dönemine göre gelirini yüzde 54 artırdı. Açıklanan verilere göre şirket 89,6 milyar dolar gelir elde etti. 

Kaliforniya merkezli teknoloji üreticisi Apple dün 2021 yılının ilk çeyrek mali sonuçlarını açıkladı. Ocak ayından mart ayının sonunu kapsayan söz konusu rapor şirketin iPhone, Mac ve iPad satışlarından elde ettiği geliri gözler önüne serdi. 

Açıklanan verilere bakıldığında Apple’ın bir önceki yıla göre satışlarını yüzde 54 artırdığı ve 89.6 milyar dolarlık gelir bildirdiği görüldü. iPhone satışlarına bakıldığında ise şirketin geçen yıla göre satışları yüzde 66 arttı ve 48 milyar dolara yakın gelir elde etti. Apple’ın açıkladığı veriler şirketin hala iPhone satışlarından ciddi miktarda kazanç sağladığını gözler önüne seriyor. 

Apple’ın Mac ve iPhone satışlarının bu denli yüksek olmasında elbette ki, COVID-19 pandemisinin getirisi olan uzaktan çalışma ve eğitim de yer alıyor. Şimdi pek çok ülke eski normale döndüğü için satışlarda bir düşme yaşanabilir ancak elde edilen verilere bakıldığında iPhone 12 serisinin başarısı şirket için oldukça önemli. Her ne kadar iPhone 12 mini ile istediğini tam bulamasa da Apple, genel olarak serinin hem yeni hem de eski tüketiciler tarafından beğenildiğini ve tercih edildiğini daha önce dile getirmişti. 

iPad ve Mac satışları yüzde 70’in üzerinde arttı

Apple’ın ilk 5G bağlantı destekli yeni iPhone serisinin ciddi oranda kazanç sağlamasının yanı sıra geçen yıl iPad ve Mac satışlarında da önemli gelir elde edildi. Bu bağlamda Apple’ın iPad ve Mac gelirlerinde yüzde 70’in üzerinde bir artış yaşandı. Açıklamalara göre, şirket iPad’lerde yüzde 78, Mac’lerde ise yüzde 70’in üzerinde gelir artışı yaşadı. 

Apple’ın satış gelirleri uzaktan çalışma/eğitim ve ilk 5G destekli iPhone serisiyle donanım alanında rekor seviyelerde artmış olsa da, şirketi en önemli gelir kaynaklarından biri hizmet olarak karşımıza çıkıyor. Bu durumun farkında olan Apple, hizmet gelirlerini de artırdı. Açıklanan verilere göre, Apple 2021 yılının ilk çeyreğinde 16,9 milyar dolarlık hizmet geliri elde etti. Geçen yılın aynı döneminde söz konusu geliri ise 13,3 milyar dolardı. 

İlginizi Çekebilir:

Apple iOS 14.5 Güncellemesi Yayınladı: Apple Watch ile Kilit Açma, PS5 Kontrolcüsü Desteği ve Daha Fazlası

Apple, ‘Spring Loaded’ Etkinliği Sonrası Bazı Ürünlerin Türkiye Fiyatına Zam Yaptı 

APPLE KEYNOTE DEĞERLENDİRMESİ – TECHTALK #11:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz