SpaceX Starlink İnternet

ABD merkezli uzay taşımacılığı şirketi SpaceX, ‘Starlink’ internet hizmetini 9 Şubat itibarıyla resmi olarak kullanıma sunduğunu duyurdu. ‘Starlink’in deneme sürecine kayıt olarak internet kitini satın alan kullanıcıların, hizmeti kullanmaya başlayabileceği ifade edildi.  

Elon Musk liderliğindeki ABD merkezli uzay taşımacılığı şirketi SpaceX, ‘Starlink’ internet hizmetinin halka açık deneme sürecinin 9 Şubat itibarıyla başladığını duyurdu. Bu kapsamda ‘Starlink’ hizmeti, resmi olarak kullanıma sunulmuş oldu. ‘Starlink’in deneme sürecine kayıt olarak internet kitini satın alan kullanıcıların, hizmeti kullanmaya başlayabileceği ifade edildi. İnternet kitinin 499 dolar, aylık abonelik ücretinin ise 99 dolar olduğu biliniyordu. Hizmetten faydalanabilmek için ise ilk aşamada internet kitinin satın alınması gerekiyordu. Yaşanan gelişme sonrası SpaceX, kullanıcı yorumlarını ve ‘Starlink’ mobil uygulama bağlantılarını da internet sitesine ekledi.  

Aktarılan detaylara göre; ‘Starlink’ üzerinden sağlanan internet bağlantısı, 50 Mbps ve 150 Mbps aralığında bir veri indirme hızı sunuyor. Sistemin gecikme süresinin ise 20 milisaniye ile 40 milisaniye arasında değişiklik gösterdiği ifade ediliyor. SpaceX, kullanıcıları ilk aşamada internet kesintileri yaşanabileceği konusunda uyarıyor.  

SpaceXStarlink’ projesi, dünyanın etrafını 4 bin 400 uyduyla kaplamayı hedefliyor 

SpaceX Starlink Projesi

Öte yandan; SpaceX tarafından başlatılan Starlink projesi, dünyanın etrafını 4 bin 400 uyduyla kaplamayı hedefliyor. Bu uydulardan yaklaşık bin 85 adedinin, yörüngeye yerleştirilmiş olduğu biliniyor. Şirket, 2021 yılı içerisinde bin 440 uyduyu daha uzaya fırlatmayı amaçlıyor.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Starlink Kullanıcı Sayısı, 10 Bine Ulaştı! 

Türkiye’nin Elon Musk’ın Starlink Projesini Yakından Takip Ettiği Açıklandı

Uzaya Gönderilen 60 Starlink Uydusu İnternet Hızını 100 Mbps’e Çıkardı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz