SpaceX, Starlink projesi ile dünyanın her yerini uydularla sarıp yeryüzünün her yerine internet erişimi sağlamak istiyor. Bu bağlamda 60 yeni Starlink uydusu 15. görevini gerçekleştirmesi amacıyla atmosfere fırlatıldı.

Otonom ve elektrikli araç şirketi Tesla CEO’su Elon Musk aynı zamanda uzay ile ilgili çalışmalarını da tam gaz devam ettiriyor. Musk, ticari uzak taşımacılığı şirketi SpaceX ile global anlamda etki edecek bir internet uydusu ağı kurmak için projelerine devam ediyor. Starlink olarak adlandırılan küresel internet projesi içinse uzaya uydu gönderme işlemleri sürüyor. 

SpaceX, uzaya 60 yeni Starlink uydusu daha gönderdi. ABD’nin Florida eyaletinde bulunan Cape Canareval Hava kuvvetleri Üssü’nde gerçekleşen fırlatmayla dünya yörüngesine yerleşen uyduların sayısı 900’e yaklamış oldu. 

SpaceX’in Starlink projesi için düzenlediği kalkışların sayısı ile bu yeni kalkışlar beraber toplamda 15’i bulmuş oldu. Şirket, daha önce iki defa fırlatmalarda kullandığı Falcon 9 birinci seviye iticisini ise uyduların bırakılmasının ardından, SpaceX’in denizdeki gemisi ile Falcon 9 roketini başarıyla yakalamayı başardı. 

Starlink uydularını atmosfere fırlatmak amacıyla kullanılan Falcon 9’un geçen ay da bir görev gerçekleştirdiği biliniyor. Bu bağlamda, SapceX’in roketlerini yeniden kullanmak için uzun bir bakım ve bekleme süresi ayırdığı ancak bu yeni görevde bu bakım ve bekleme sürelerinin azaldığı fark edildi.  

Starlink uydusu için Pilot bölge Texas’ta

SpaceX’in dünyanın her yerine internet sağlamak amacıyla geliştirdiği Starlink projesinin pilot bölgesi için bu haftanın başında bir açıklama yapıldı. Texas bulunan Extor County Bağımsız Okul Bölgesi, SpaceX’in Starlink ağı için yeni pilot partner bölge olduğunu açıkladı. Bölge, önümüzdeki sene 45 evde Starlink üzerinden internete bağlanacağını ve uzaya gönderilen uydu sayısı artıkça bu evlerin sayısının 90’a kadar çıkabileceğini belirtti.

Küresel olarak düşük gecikmeli ve hızlı interneti uygun fiyata sunmak amacıyla yoğun bir şekilde üzerinde çalışılan Starlink’in özellikle az gelişmiş ya da internet erişimi sağlanamayan bölgelerde kullanılacağı açıklanmıştı. SpaceX, toplamda 42 binden fazla uydu göndererek mümkün olan en geniş uydu internet ağını kurmak için çalışmalarına devam ediyor.

İlginizi Çekebilir:

Uzaya Gönderilen 60 Starlink Uydusu İnternet Hızını 100 Mbps’e Çıkardı

Elon Musk’ın SpaceX ve Uzay Macerası – Teknoloji Dosyası #1

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz