Ana Sayfa Dijital GitHub’tan YouTube Video ve Parçaları Artık İndirilemeyecek

GitHub’tan YouTube Video ve Parçaları Artık İndirilemeyecek

0
879

Github ’ta, YouTube ’dan şarkı ve video indirmeye olanak tanıyan araç kaldırıldı. Microsoft’un bünyesinde bulunan GitHub’ta, RIAA’nın telif hakkı başvurusu sebebiyle şarkı ve video indirmeyi sağlayan aracın kaynak kodlarının bulunduğu tüm sayfalar kapatıldı.

Milyonlarca müzik ve videoyu bünyesinde barındıran YouTube’tan YouTube-DL isimli aracı kullanarak pek çok kişi cihazlarına şarkı veya video indirebiliyordu. Ancak RIAA (Amerika Kayıt Endüstrisi Birliği) ’nın telif hakkı başvurusu sebebiyle artık söz konusu aracın kaynak kodları artık kullanılamayacak. Yani GitHub ’tan YouTube videoları artık indirilemeyecek.

ABD merkezli teknoloji üreticisi Microsoft’un çatısı altında bulunan web tabanlı bir depolama servisi olan GitHub’tan, YouTube-DL olarak isimlendirilen ve kaynak kodlarının bulunduğu indirme aracının tüm kopyalarının kaldırıldığı açıklandı. Kullanıcılar kaynak kodlarının yer aldığı sayfaya eriştiğinde karşılarına ‘DMCA (Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası) tarafından kaldırılması nedeniyle havuza erişilemiyor’ ibaresi çıkıyor.

YouTube, GitHub şikayeti RIAA’dan geldi

Amerika Kayıt Endüstrisi Birliği (RIAA), YouTube-DL aracının kaynak kodları ile alakası yasal bir bildirimde bulundu. Pek çok kullanıcının eleştiri oklarına hedef olan RIAA’nın talebi ve karar hakkında Public Knowledge’ın Hukuk Direktörü John Bergmayer, resmi Twitter hesabı üzerinden bazı açıklamalarda bulundu. 

Public Knowledge’ın Hukuk Direktörü John Bergmayer paylaşımında, RIAA’nın yapmış olduğu başvurusunun tam olarak DMCA bildirimi olmadığını dile getirdi. RIAA’nın mektubunda, YouTube-DL’nin ABD telif hakkı yasasının 1201’inci bölümünü ihlal ettiğini belirtiliyor. Ayrıca, aracın açık bir şekilde ‘YouTube gibi yetkili akış hizmetleri tarafından kullanılan teknolojik koruma önlemlerini aşmak’ için kullanıldığı ifade ediliyor. 

RIAA’nın mektubunda ayrıca, ‘RIAA’nın üye şirketlerinin sahip olduğu müzik videolarını ve ses kayıtlarını bu tür bir kullanım için yetki olmaksızın yeniden üretmek ve dağıtmak’ üzere söz konusu aracın kullanıldığı aktarılıyor. Ancak elbette ki bu talep ve kararın ardından YouTube-DL kullanıcıları olaya tepki göstermeye başladı.

Pek çok YouTube-DL kullanıcısı, söz konusu aracı kullanan herkesin amacının korsanlık olmadığını, kullanıcılardan bazılarının kendi içeriklerini yedeklemek için aracı kullandığını belirtti. Ayrıca, bazı kullanıcıların ise kaldırılabilecek videoları arşivlemek amacıyla kullandığını dile getirdi. Kaldırılan YouTube-DL’nin ise yeniden gelip gelmeyeceği henüz bilinmiyor.

İlginizi Çekebilir:

YouTube, Videodaki Ürünlerin Etiketleneceği Bir Alışveriş Etiketi Özelliği Entegre Edebilir 

YouTube Koronavirüs Aşısı ile İlgili Komplo Teorileri Barındıran Videoları Kaldıracak

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz