Ünlü ses teknolojileri üreticisi  Sennheiser ve Alman lastik üreticisi Continental’den hoparlörsüz ses sistemi duyurusu geldi. CES 2020’den otomobil dünyası için ilginç bir duyuru geldi. 

İki firmanın ortak gerçekleştireceği ses sistemi geleneksel olarak ses üreten hoparlörler yerine aracın ana gövdesi kullanılıyor. Ses titreşimi oluşturarak aracın iç yüzeyinden ses üretecek olan sistem, yapılan denemelere göre oldukça iyi sonuç verdi. Ses kalitesi konusunda oldukça deneyimli olan Sennheiser, halihazırdaki sistemlerden geri kalmayacak şekilde bir performans sunmayı başarıyor. Akıllara bu sisteme neden ihtiyaç duyulduğu sorusu muhakkak gelecektir. Bu teknoloji sayesinde yeni üretilecek modellerde hem ağırlıktan hem de maliyetten tasarruf yapılması planlanıyor. İki şirket, Sennheiser’ın AMBEO 3D ses teknolojisini, Continental’in Ac2ated Sound sistemine entegre etmek için birlikte çalışıyor.

Sennheiser’ın AMBEO teknolojisi 3 boyutlu ses performansı konusunda Ac2ated sistemime entegre edilerek aracın iç yüzeyinden gerçekçi ve sürekleyici ses performansı sunuyor. Elektrikli araçları da hedef kitlesi olarak belirleyen bu ses sisteminin çalışma prensibi klasik yaylı çalgılardan esinlenerek üretildi.

Teknoloji ilk kez CES 2020’de Merces A200 ile sergilendi. Gelecekte bu sistemin avantajlarının kullanılacağı üst düzey modelleri daha sık görebiliriz. Ancak şimdilik bu teknolojinin hangi modellerde yer alacağı hakkında bir bilgimiz yok.