Samsung geçen yıl, “GEMS” isimli dış iskeletini bir yürüyüş asistanı olarak tanıtmıştı. Marka bu sene “CES” fuarında yaptığı açılış konuşmasında ise ürünü, tamamıyla spor amaçlı kullanılan giyilebilir bir teknoloji ürünü olarak görücüye çıkardı.  

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, geçen sene “GEMS” isimli ürünü yürüyüş için ürettiği bir dış iskelet olarak tanıtmıştı. Tanıtılan iskelet, bedenin duruşunu düzeltmek ve günlük yürüyüşlerde kullanıcıya yardımcı olmak üzere tasarlanmış bir teknoloji ürünüydü. Şirket CES 2020 fuarında yaptığı açılış etkinliğinde ise aynı ürünü geliştirilmiş haliyle, egzersiz için kullanılan giyilebilir bir teknoloji ürünü olarak görücüye çıkardı.  

Yapılan tanıtımda, ürün artırılmış gerçeklik (AR) gözlükleri ve Galaxy akıllı telefonla eşleştirildi. Bu eşleşmenin ardından, kullanıcı tarafından sanal bir egzersiz lokasyonu ve yapılacak hareketlerde kendisini yönlendirmesi için sanal bir spor eğitmeni belirlendi. Ardından sanal spor asistanı kullanıcının hareketlerini saydı ve onlarla ilgili olarak belli aralıklarda geri bildirimlerde bulundu. Samsung yaptığı açıklamada, kullanıcıların egzersiz sonrası bir mobil uygulama üzerinden performanslarına bakabileceğini ve iyileştirmesi gereken noktaları belirleyebileceğini de ifade etti.  

Screen Shot 2020-01-06 at 7.10.04 PM

Giyilebilir dış iskelet teknolojilerinde ürün tanıtmaya hazırlanan başka şirketler de olduğu biliniyor. Samsung’un bu hamlesiyle, bu teknolojileri biraz daha ileri taşıyarak kullanıcılarının evinde spor salonu hizmetine erişebilmelerini kolaylaştırmayı hedeflediği tahmin ediliyor. Ürünün ne zaman piyasaya sürüleceği ya da markanın ne kadar maliyetle satışa koymayı planladığı ise henüz bilinmiyor.  

Samsung’un yapay insan projesi NEON

Samsung’un sanat eseri televizyonu: The Frame

Çerçeveleri rafa kaldıran Samsung 8K TV