TikTok ABD Dava
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

ABD Başkanı Donald Trump ve Çin merkezli sosyal medya uygulaması TikTok arasındaki gerilimin tırmanmasının ardından TikTokTrump yönetimine karşı resmen dava açtığını duyurdu. Şirket; davaya ilişkin açıklamasında Donald Trump tarafından imzalanan 2 adet başkanlık kararnamesinin, yargı sürecinin gerekli gördüğü koruma kararını ihlal ettiğine işaret etti.  

ABD Başkanı Donald Trump’ın, TikTok uygulamasının kullanıcı verilerini Çin hükumetine ilettiğine işaret etmesinin ardından ikili arasındaki gerilim tırmanmıştı. TikTok, ABD operasyonlarını durdurmaya niyeti olmadığını ifade etse de Trump, iki adet başkanlık kararnamesi imzalayarak TikTok ve WeChat’in ABD’li şirketlerle herhangi bir iş yapmasını yasaklamıştı. Bununla birlikte; Trumpuygulamanın ABD operasyonları başka bir şirkete satılmazsa platformun ABD ağında yasaklanacağını açıklamıştı. Microsoft, Oracle ve Twitter gibi teknoloji devleri uygulamanın ABD operasyonlarını satın almak için çatı şirket “ByteDance” ile görüşmelere başlarken TikTok da Trump hükumetine dava açmaya hazırlandığına yönelik iddiaları doğrulamıştı.  

Yaşanan gelişmeler sonrası TikTok, ABD ve Trump yönetimine karşı resmen dava açtığını duyurdu. Şirket; davaya ilişkin açıklamasında Donald Trump tarafından imzalanan kararnamenin, yargı sürecinin getirdiği koruma kararını ihlal ettiğine işaret etti. Bununla birlikte; kararnamenin, TikTok’un veri gizliliğini ihlal ettiğine yönelik spekülasyonlar üzerine imzalandığının ve bu gerekçelerin, olasılıklardan ibaret olduğunun da altı çizildi. Sosyal medya devi ayrıca, Trump yönetiminin veri gizliliğine ilişkin endişelerine yönelik çabalarının görmezden gelindiğini ve bu endişelerin asılsız temellere dayandığını da sözlerine ekledi.  

TikTok yetkililerinin “iyi niyetli” çabaları, ABD yönetimi tarafından görmezden gelindi

TikTok ABD

Diğer yandan; TikTok’un açıklamasına göre kararnameler, telekomünikasyon şirketleri ve altyapılarını kapsıyordu. Fakat TikTok, telekomünikasyon şirketleri arasında yer almıyordu. Bununla birlikte şirket; endişelerin tırmanmasının ardından, ABD’deki kullanıcıların veri güvenliğine yönelik olağanüstü önlemler almıştı. Hatta ABD’deki kullanıcı verilerinin, diğer “ByteDance” platformlarından ayrılması için ayrı bir yazılım bariyeri eklenmişti. Ancak Trump yönetimi, şirketin “iyi niyetli” olarak nitelendirdiği tüm bu çabaları görmezden geldi. Bununla birlikte; TikTok, ABD Yabancı Yatırımcılar Komitesi ile şeffaflık konusunda bir süredir görüşmeler sürdürüyor olsa da komitenin, uzlaşmayı reddettiğinin de altı çizildi. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

ABD Hükumetinin, Mark Zuckerberg Nedeniyle TikTok Uygulamasına Savaş Açtığı İddia Edildi

Oracle da TikTok Uygulamasının ABD Operasyonlarını Satın Almak İçin Görüşmelere Başladı

Donald Trump, TikTok ile İlgili 2 Kararname İmzaladı! 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz