SpaceX, ‘Crew-1’ adı verilen ikinci insanlı uzay görevi için erteleme kararı aldığını açıkladı. Erteleme nedeninin, yüksek rüzgar hızı ve olumsuz hava koşulları olduğu ifade edildi. GörevinSpaceX tarihinde ikisi ABD’li, biri Japon olmak üzere toplamda 4 astronotun katılacağı ilk görev olacağı belirtildi.  

Dünyaca ünlü uzay taşımacılığı şirketi SpaceX, ikinci insanlı uzay görevi için erteleme kararı aldığını açıkladı. Erteleme nedeninin, yüksek rüzgar hızı ve olumsuz hava koşulları olduğuna işaret edildi. 14 Kasım’da gerçekleştirilmesi beklenen göreve, ‘Crew-1’ adı verilmişti. Görev, SpaceX tarihinde toplamda 4 astronotun yer alacağı ilk görev olma niteliği taşıyordu. ‘Crew-1’a; ABD’den NASA astronotları Michael Hopkins, Victor Glover ve Shannon Walker, Japonya’dan ise JAXA astronotu Soichi Noguchi katılım sağlayacaktı. Dörtlü, SpaceX tarafından tasarlanan uzay araçları ile ‘Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS)’na gidecekti.  

Diğer yandan NASA; ‘Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan ve ‘Uluslararası Uzay İstasyonu’na yapılacak düzenli astronot uçuşları için bu görevde de kullanılacak olan SpaceX ‘Crew Dragon’ kapsülü ve ‘Falcon 9’ roketi kısa bir süre önce resmi olarak onaylamıştı. Dünyaca ünlü uzay ajansı, SpaceX’in mürettebat taşıma sistemini onaylamak için ‘Human Rating Certification Plan’ isimli belgeyi imzalamıştı. Söz konusu belge, bir uzay aracının veya fırlatma aracının insanları güvenli bir şekilde taşıma kapasitesine sahip olduğunu tasdikliyordu. Yaşanan gelişme sonrası; ‘Crew Dragon’ ve ‘Falcon 9’, 40 yıllık bir aranın ardından insanlı görevler için NASA tarafından onaylanan ilk uzay araçları olmuştu.  

SpaceX ayrıca, araçlarını NASA’ya tasdikletmek için geçtiğimiz yıllarda sahada çok sayıda test yapmak ve demo uçuşu tamamlamak zorunda kalmıştı. Elon Musk liderliğindeki şirket, daha önce Mayıs ayında ‘Demo-2’ uçuşu için astronot Bob Behnken ve Doug Hurley’i de ‘Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS)’na başarıyla ulaştırmıştı. Bu gelişmeden birkaç ay sonra; ‘Crew Dragon’ kapsülü, aynı astronotlarla ‘Atlantik Okyanusu’na iniş yapmıştı. Başarıyla tamamlanan tarihi görev, 2011’den bu yana ABD topraklarından başlatılan ilk mürettebatlı uçuştu. 

SpaceX ‘Crew-1’ görevi için fırlatma, birkaç gün içerisinde gerçekleştirilecek 

SpaceX Crew-1 Görevi

Öte yandan; SpaceX’in, uzay araçlarını yörüngeye taşımak için kullandığı ‘Falcon 9’ roketinin, tekrar kullanılabilir bir yapıda olduğu biliniyor. Fırlatma işlemi yapıldıktan sonra roket, dönüşte ‘Of Course I Still Love You’ isimli bir uzaktan erişim gemisi tarafından yakalanarak tekrar kullanılmak üzere geri getiriliyor. Fırlatma tarihi olarak belirlenen 14 Kasım’da meydana gelen yüksek rüzgar hızı ve yağışlı havanın, geminin belirlenen noktaya zamanında varmasına engel olacağı ifade ediliyor. Tekrar bir aksilik olmaması durumunda ise SpaceX ‘Crew-1’ görevi için fırlatmanın, birkaç gün içerisinde gerçekleştirileceği belirtiliyor. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

NASA, SpaceX ‘Crew Dragon’ Kapsülü ve ‘Falcon 9’ Roketi Resmi Olarak Onayladı 

SpaceX ve NASA, Crew Dragon Uzay Aracını Başarıyla Fırlattı!

SpaceX ‘in Crew Dragon Kapsülü ve Astronotlar Dünya’ya Döndü

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz