Pazar, Ekim 24, 2021
Ana SayfaTeknolojiSpaceX, Starlink İnternet Hizmeti Üzerinden Uçaklara Wi-Fi Erişimi Getirecek 

SpaceX, Starlink İnternet Hizmeti Üzerinden Uçaklara Wi-Fi Erişimi Getirecek 

SpaceX Başkan Yardımcısı Jonathon Hofeller, şirketin Starlink uydu interneti hizmeti üzerinden uçaklara Wi-Fi erişimi getirmeye hazırlandığını açıkladı. Hizmetin kullanıma sunulmasının ardından yolcuların, uçuş sırasında Wi-Fi bağlantısı sağlayabileceği belirtildi.  

SpaceX Başkan Yardımcısı Jonathon Hofeller, şirketin Starlink uydu interneti hizmeti üzerinden uçaklara Wi-Fi erişimi getirmeye hazırlandığını açıkladı. Hizmetin kullanıma sunulmasıyla birlikte yolcuların, uçuş sırasında hızlı bir biçimde Wi-Fi bağlantısı sağlayabileceği belirtildi. ABD merkezli uzay taşımacılığı şirketi, konuyla ilgili birkaç havayolu şirketiyle görüşmeler yürüttüğüne işaret etti. Hofeller, SpaceX’in yeni havayolu hizmetini yakında tamamlamış olacağının ve kısa bir süre içerisinde ilk kullanıcılarının beğenisine sunmuş olmayı planladığının da altını çizdi.  

SpaceX’in yeni havayolu hizmetinde kullanılacak olan antenlerin, ticari olarak kullanılanlara benzer olacağı belirtildi. Hofeller, bu antenlerin de SpaceX bünyesinde üretileceğini dile getirdi. Diğer yandan; güncel olarak havayolu şirketleri, yolcularına uçuş sırasında Wi-Fi hizmeti sunmak için Gogo ve Viasat gibi hizmet sağlayıcılarla çalışıyor. Fakat bu şirketler tarafından kullanılan uydular, yörüngede SpaceX’in uydularına göre Dünya’ya daha uzak bir noktada duruyor. Bu farkın, SpaceX’in kullanıcılara rakiplerinden çok daha hızlı bir Wi-Fi hizmeti sunmasının önünü açması bekleniyor.  

SpaceX, Starlink projesi kapsamında 2024 yılına kadar 4 bin 425 tane daha uydu fırlatmayı planlıyor

Starlink

Starlink, Elon Musk liderliğindeki uzay taşımacılığı şirketi SpaceX’in en çok öne çıkarılan projelerinden biri olma niteliği taşıyor. Proje, temel olarak SpaceX tarafından uzaya fırlatılan birbirine bağlı binlerce uydu aracılığıyla tüm dünyaya düşük maliyetli ve çok daha hızlı uydu interneti hizmeti sunmayı hedefliyor. Şirketin, şu ana kadar yörüngeye binden fazla uydu fırlatmış olduğu biliniyor. 2024 yılına kadar ise 4 bin 425 tane daha uydu fırlatılması planlanıyor.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Google, SpaceX’in Starlink Uydu İnterneti Projesi İçin Bulut Bilişim Hizmeti Verecek  

Google, SpaceX’in Starlink Uydu İnterneti Projesi İçin Bulut Bilişim Hizmeti Verecek  

SpaceX’in Starlink İnternet Hizmeti, Yıl Sonuna Kadar Tamamen Mobil Hale Gelecek

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR