Mobil Starlink

ABD merkezli uzay taşımacılığı şirketi SpaceX’in kurucu CEO’su Elon Musk, şirketin Starlink internet hizmetinin 2021 yılı sonuna kadar tamamen mobil hale gelmesi gerektiğini açıkladı. Hizmetin, güncel olarak deneme sürecinden geçiyor olduğu biliniyordu.  

ABD merkezli uzay taşımacılığı şirketi SpaceX’in uydu interneti hizmeti Starlink, güncel olarak sınırlı bir test süreci içerisinden geçiyor. Şirketin, hizmeti gelecekte bir adım ileriye taşıyabilmeye yönelik olarak gerekli izinleri almak için ABD Federal İletişim Komisyonu’na başvurmuş olduğu biliniyor. Şirket CEO’su Elon Musk, hizmetin yakın bir gelecekte hareket eden araçlarda da kullanılabilmesini hedefliyor. Konuya ilişkin açıklamasında mevcut Starlink terminallerinin Tesla araçlar için fazla büyük olduğunu belirten Musk’ın Starlink’in kullanılmasını hedeflediği hareketli araçlar arasında; uçak, karavan, kamyonet ve gemiler de yer alıyor.  

Diğer yandan; Starlink kullanıcıları, Starlink uydularının henüz tam olarak inşa edilmemiş olması nedeniyle güncel olarak hizmetin donanımını bile bir adresten başka bir adrese taşıyamıyor. Hizmetin deneme sürecine dahil olan kullanıcılar, başvuru için bir kayıt formu dolduruyor ve ödeme sırasında hizmetin, kaydedilen adresle sınırlı olacağı uyarısı yapılıyor. Uydu takımının tamamlanması sonrasında, bu sınırlamanın ortadan kalkacağı tahmin ediliyor. Hedeflenen hamlenin de Starlink için oldukça büyük bir gelişme olması bekleniyor. Şirketin kurucu CEO’su Elon Musk ise kısa bir süre önce resmi Twitter hesabı üzerinden bir takipçisine verdiği yanıtta konuya ilişkin yeni bir açıklama yaptı. Dünyaca ünlü CEO, yanıtında şirketin Starlink internet hizmetinin 2021 yılı sonuna kadar tamamen mobil hale gelmesi gerektiğine işaret etti.  

SpaceX, ‘Starlink’ projesi kapsamında yörüngedeki uydu sayısını 30 bine tamamlamayı hedefliyor

SpaceX Starlink

Elon Musk, konuya ilişkin paylaşımında “Evet, hizmeti her yere taşıyabilmeniz ve bir karavan veya kamyonette hareket halindeyken kullanabilmeniz için yılın ilerleyen dönemlerinde tamamen mobil hale gelmeli. Tam kapsama alanı sağlayabilmek için bir miktar daha uydu fırlatmamız ve bazı temel yazılım yükseltmeleri yapmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Öte yandan; SpaceX ‘Starlink projesi, deneme sürecinin başından bu yana yoğun bir biçimde ilgi görmüştü. Şirket, ABD’de 700 binden fazla kullanıcının projeyle ilgilendiğine işaret ediyordu. Son olarak Şubat ayı içerisinde de proje kapsamında yörüngeye 60 uydu daha gönderilmişti. ‘Starlink’in, güncel olarak uzayda binden fazla uydusu olduğu ifade edilmişti. SpaceX, yörüngedeki uydu sayısını 30 bine tamamlamayı hedefliyordu.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

SpaceX, Starlink Hizmetini Uçaklara, Gemilere ve Kamyonlara Entegre Etmek İstiyor

Starlink İnternet Hızı, 2021 Yılı Sonuna Kadar İkiye Katlanacak 

Starlink Kullanıcı Sayısı, 10 Bine Ulaştı! 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz