Google Starlink

ABD merkezli teknoloji şirketi Google, SpaceX ile Starlink uydu interneti projesine ilişkin yeni bir anlaşma yapıyor. Söz konusu anlaşma kapsamında; Google’ın, Starlink için bulut bilişim hizmeti vermeye başlayacağı ve SpaceX’in, Google’ın veri merkezlerine Starlink yer istasyonları kuracağı ifade ediliyor.  

ABD merkezli teknoloji şirketi Google, SpaceX ile ‘Starlink’ uydu interneti projesine ilişkin yeni bir anlaşma yapıyor. İkili arasında yapılacak anlaşma kapsamında; Google’ın, Starlink için bulut bilişim hizmeti vermeye başlayacağı ve SpaceX’in, Google’ın veri merkezlerine Starlink yer istasyonları kuracağı ifade ediliyor. Söz konusu bulut bilişim hizmetinin, yedi yıla kadar sürebilecek bir iş birliğini kapsadığı belirtiliyor. İki şirket; yapılan anlaşmayla, uzak bölgelerde faaliyet gösteren kurumsal müşterilere 2021 yılının ikinci yarısında Google’ın bulut bilişim hizmetine ve Starlink’in uydu tabanlı internet hizmetine erişim imkanı sağlamayı hedefliyor.  

Aktarılan detaylara göre; anlaşma kapsamında, Google’ın veri merkezlerine Starlink yer istasyonları yerleştirilecek. Bu sayede; Starlink uyduları, müşterilere Google’ın bulut bilişim hizmeti üzerinden yüksek güvenlik ve düşük gecikmeyle veri hizmeti sağlayabilecek. Kullanıcıların cihazları, Google’ın veri merkezlerine bağlı uydularla doğrudan iletişim kurabilecek. Böylece cihazlar; Google’ın analitik, yapay zeka ve makine öğrenimi teknolojilerinden faydalanan bulut bilişim hizmetlerini kullanarak söz konusu veri merkezlerinde uygulamaları hızlı bir şekilde çalıştırabilecek. Daha sonra; Google’ın veri merkezleri, Starlink uyduları aracılığıyla verileri cihazlara geri gönderecek.  

Geçen yıl Microsoft da SpaceX ile yeni bir Azure bulut bilişim hizmeti üzerinde çalıştığını duyurmuştu

Microsoft SpaceX

Diğer yandan, geçen yıl Microsoft da SpaceX ile yeni bir Azure bulut bilişim hizmeti üzerinde çalıştığını duyurmuştu. Ortaya atılan yeni iddialar; SpaceX’in, bu projede de Google’ın veri merkezlerinden yararlanacağına işaret etti. Starlink yer istasyonlarının, başlangıçta yalnızca Google’ın ABD’deki veri merkezlerine kurulacağı belirtildi. İlerleyen süreçlerde ise iş birliğinin kapsamının genişletileceği ve Google’ın dünya genelindeki veri merkezlerine de Starlink yer istasyonları kurulmaya başlanacağı dile getirildi.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

SpaceX’in Uydu İnterneti Hizmeti Starlink İçin Verilen Sipariş Sayısı 500 Bini Geçti! 

SpaceX’in Starlink İnternet Hizmeti, Yıl Sonuna Kadar Tamamen Mobil Hale Gelecek

Starlink İnternet Hızı, 2021 Yılı Sonuna Kadar İkiye Katlanacak  

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz