İran, önümüzdeki günlerde kendi gözlem uydusunu uzaya fırlatacağını açıkladı. Yapılan açıklamaya göre uydu, tarımla ilgili çalışmalar gerçekleştirmek ve deprem incelemeleri yapmak için kullanılacak.  

İran kendi gözlem uydusunu yakın bir zaman içerisinde uzaya fırlatmaya hazırlandığını açıkladı. İran Uzay Ajansı tarafından yapılan açıklamaya göre,  “Zafar (Zafer) adı verilecek olan uydunun çalışmalarına 3 yıl önce başlandı. Uydunun “Simorgh” roketiyle Dünya’nın 329 mil yukarısına fırlatılacağını söyleyen ajans yetkilileri, gözlem aracının doğal felaketler ve tarımla ilgili yapılan çalışmalara yardımcı olabilmesi için görüntü toplamak üzere kullanılacağını da ifade etti.  

İran Uzay Ajansı Başkanı olan Morteza Berari ise uydunun 18 aydan daha uzun bir süredir tasarlanıyor olduğunu belirtti ve 2021’in Mart ayından önce 5 uydu daha üretmeyi planladıklarını da sözlerine ekledi. Ajansın uzaya fırlatmaya hazırlandığı “Zafar” için ise net bir fırlatma tarihi paylaşılmasa da “önümüzdeki günlerde” fırlatmanın gerçekleştirileceği bildirildi.  

Kısa bir süre önce, bazı ülkeler İran’ın uydu programıyla ilgili endişelerini kamuoyuna aktarmış olsa da Berari, İran’ın uzayın barışçıl kullanımını savunduğunu belirtti ve uzay alanındaki tüm faaliyetlerinin şeffaf ve denetlenebilir olduğuna işaret etti.  

“Solar Orbiter” 7 Şubat’ta fırlatılacak

Çin, uzaya saniyede 10 GB veri aktarabilecek bir uydu yolladı

SpaceX 60 Starlink uydusunu daha başarılı bir şekilde uzaya gönderdi