Amerikalı hikâye ve roman yazarı Stephen King, resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımla Facebook kullanmayı bıraktığını açıkladıKing, açıklamasında platformun kullanıcıların güvenliğini koruma kabiliyetine güvenmediğini ifade etti.  

Gerilim ve korku türünde yazdığı kitaplarla ünlü Stephen King, resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı bir paylaşımla Facebook kullanmayı bıraktığını açıkladı. 73 yaşındaki yazar, bu kararını kullanıcıların kişisel verilerinin korunması açısından platforma güvenmemesi ile gerekçelendirdi. Facebook’taki siyasi reklamlardan da rahatsızlık duyduğunu belirten King, takipçilerini kendisini Twitter’dan takip etmeye davet etti. 

Dünyaca ünlü yazar, yaptığı paylaşımda siyasi reklamlarda bulunmasına izin verilen yanlış bilgi akışından duyduğu rahatsızlığa işaret etti ve platformun kullanıcıların kişisel verilerini koruma kabiliyetine güvenmediğini de sözlerine ekledi. King, yaptığı paylaşıma “İsterseniz beni Twitter’da takip edin” notunu düşerek açıklamasını noktaladı. Paylaşımdan kısa bir süre sonra Stephen King, Facebook hesabını sildi.  

Dünyaca ünlü yazar, daha önce Trump’a yönelik sert eleştiriler yapmıştı

Stephen King, daha önce Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’la ilgili yaptığı sert eleştirilerin ardından da gündeme oturmuştu. Dünyaca ünlü yazar, bir röportajında Trump’ın başkanlığının kendi korku türündeki romanlarında bulunan kurgusal karakterlerden daha korkunç olduğunu ifade etmiş ve ABD başkanının Twitter hesabını “giderek aklını yitiren bir zihne açılan bir pencere” olarak yorumlamıştı.  

Bu açıklamaların ardından Donald Trump, Stephen King’i Twitter’da engellemişti. King ise bu gelişmeyi yine resmi Twitter hesabı üzerinden duyurmuş; konuyla ilgili olarak kinayeli bir biçimde “Trump beni engelledi. Kendimi öldürmek zorunda kalabilirim” yorumunu yapmıştı.  

Facebook, veri gizliliğine ilişkin bir dava için 550 milyon dolar ödeyecek 

Trump, Çin’e seyahat etmiş yabancı uyruklu kişilerin Amerika’ya girişini yasaklıyor