Starship SN10 Patladı
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Elon Musk liderliğindeki uzay taşımacılığı şirketi SpaceX’in Ay’a ve Mars’a insanlı görevler gerçekleştirmeyi hedefleyen Starship projesi kapsamında geliştirdiği ‘SN10’ roket prototipi, yüksek irtifa test uçuşunda iniş yaptıktan dakikalar sonra patladı. Kalkıştan 6 dakika 20 saniye sonra yere başarıyla iniş yaptığı belirtilen roket, inişten 8 dakika sonra ise alev topuna döndü.  

Elon Musk’ın kurucu CEO’su olduğu ABD merkezli uzay taşımacılığı şirketi SpaceX’in Ay’a ve Mars’a insanlı görevler gerçekleştirmeyi hedefleyen Starship projesi kapsamında geliştirdiği ‘SN10’ roket prototipi, test uçuşunda iniş yaptıktan dakikalar sonra patladı. Roket, yüksek irtifa test uçuşu için fırlatılmıştı. Prototipin, kalkıştan 6 dakika 20 saniye sonra yere başarıyla iniş yaptığı bildirilmişti. Uzay aracı, iniş yaptıktan 8 dakika sonra patlayarak alev topuna döndü ve metrelerce havaya fırladıktan sonra yere çakıldı. Fakat Starship projesi kapsamında SpaceX, tarihinde ilk kez başarılı bir şekilde iniş gerçekleştirdi. Dolayısıyla yaşanan gelişme, Starship aracının başarılı olan ilk test uçuşu olarak kayıtlara geçti.  

Roketin başarılı manevralar gerçekleştirmesi ve yumuşak bir iniş yapması da önemli bir kilometre taşı olarak kabul edildi. Diğer yandan; ‘SN10’ roket prototipinin ana hedefi, halihazırda başarılı bir şekilde iniş yapmaktı. Prototipin ‘SN8’ ve ‘SN9’ isimli iki öncül modeli, daha önce test uçuşu sırasında patlayarak başarısız olmuştu. Şirket CEO’su Elon Musk ise bu kez başarılı bir iniş olasılığının yüzde 60 olduğuna işaret etmişti. Dolayısıyla ‘SN10’, inişten sonra patlamış olsa da koyulan hedefi başarıyla yerine getirmiş oldu.  

‘SN8’ ve ‘SN9’un test uçuşları, 2020 yılının Aralık ayında ve bu yılın Şubat ayında gerçekleştirilmişti 

SN8 Test Uçuşları

Öte yandan; ‘SN8’ ve ‘SN9’un test uçuşları, sırasıyla 2020 yılının Aralık ayında ve bu yılın Şubat ayında gerçekleştirilmişti. SpaceX, ‘SN10’ roket prototipini de diğer uçuşlarda olduğu gibi yaklaşık 10 kilometre yükseğe gönderdi.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

SpaceX roketi Starship, test sırasında patladı

Elon Musk, SpaceX’in Bulunduğu Köye Kendi Şehrini İnşa Etmek İstiyor

Elon Musk Mars’ta şehir kurmanın maliyetini açıkladı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz