Yelp Uygulamasında Restoran, Kafe Keşfetme

Pandemi nedeniyle 100 gündür kafe ve restoranlar kapalıydı. Fakat yasaklar genişletildi ve bu mekanlar saat ve kapasite sınırlamasıyla birlikte hizmet vermeye başladılar. Dolayısıyla hem işletmelerin zararını karşılayabilmesine hem de bir süredir evlere kapanmak zorunda kalan bizlerin pandemi kurallarına dikkat ederek sosyalleşmeye ihtiyacı var. Bu nedenle Tekno Safari editörleri olarak konumunuza yakın restoran, kafe veya kuaförleri keşfedebileceğiniz, rezervasyon yapabileceğiniz Yelp uygulamasını inceledik ve sizler için adım adım anlattık. İşte; ‘Yelp nedir’? ‘Yelp uygulaması nasıl kullanılır’? ‘Yelp uygulamasında restoran, kafe keşfetme’. ‘Yelp rezervasyon işlemleri’. ‘Yelp avantajlar’. 

Artıları ve eksileriyle değerlendirdiğimiz Yelp uygulaması haberimizin devamında. İşte; ‘Yelp nedir’? ‘Yelp uygulaması nasıl kullanılır’? ‘Yelp uygulamasında restoran, kafe keşfetme’. ‘Yelp rezervasyon işlemleri’. ‘Yelp avantajlar’. 

Yelp Nedir? 

Yelp Uygulamasında Restoran, Kafe Keşfetme

Yelp, bulunduğunuz konuma en yakın, en iyi yerel işletmeleri keşfedebileceğiniz bir uygulamadır. Bu uygulamayla restoranları, kafeleri veya kuaförleri keşfedebilir, rezervasyon yaptırabilir, paket sipariş verebilir, yakınınızdaki kargo firmalarını görebilirsiniz. Aynı zamanda uygulamada yer alan tüm işletmeleri uygulamadan tek dokunuşla arayabiliyorsunuz. Mekanların fotoğraflarını görebildiğiniz gibi menülerine de ulaşabiliyorsunuz. İşletmenin adresini bilmiyorsanız yol tarifi alabiliyorsunuz. İşte tüm bu özellikleri nasıl kullanacağınızı haberimizde detaylı bir şekilde anlattık. Peki; ‘Yelp uygulaması nasıl kullanılır’? ‘Yelp uygulamasında restoran, kafe keşfetme’. ‘Yelp rezervasyon işlemleri’. ‘Yelp avantajlar’. 

Yelp Uygulaması Nasıl Kullanılır? 

Yelp Uygulamasında Restoran, Kafe Keşfetme

Yelp uygulamasına Google, Facebook hesabınızla giriş yapabilir veya kaydolabilirsiniz. Uygulamaya giriş yaptığınızda ise fotoğrafta gördüğünüz gibi altta arama, ben, aktivite, koleksiyonlar ve daha fazla seçeneklerini göreceksiniz. ‘Arama’ seçeneğinde restoranlar, çay-kahve, kuaför, barlar, adrese teslim, paket servis, rezervasyonlar yer alıyor. Aynı zamanda üstte bulunan arama alanına dokunduğunuzda konumunuzu kullanarak yakınlarınızda olan restoran, dükkan, oto tamir, paket servis, kuaför vb. ihtiyacınız olan mekanları arayabilirsiniz. 

Yelp Uygulamasında Restoran, Kafe Keşfetme

Arama seçeneğinden restoranlara geldiğimizde konumumuza yakın yerleri görüntüleyebiliyoruz. Eğer telefonla sipariş alan bir restoransa ‘telefonla sipariş’ yazan kutucuğa dokunmanız yeterli olacaktır. Böylece karşınıza direkt olarak telefon numarası çıkıyor ve arama yapabiliyorsunuz.  

Yelp Uygulamasında Restoran, Kafe Keşfetme 

Yelp Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Listede herhangi bir restoranın üzerine dokunduğunuzda ise yol tarifi alabilir, restoranın menülerini, fiyatlarını görebilir, daha önce restoran giden ve deneyimlerini paylaşan kullanıcıların yorumlarını okuyabilirsiniz. Böylece restorana gitmeden önce nasıl bir yer olduğuyla ilgili olarak bir fikriniz olacaktır. Çay- kahve seçeneğine geldiğinizde de bu kez yakınınızda yer alan kafeleri görüntüleyebiliyorsunuz. Aynı zamanda yine bu kafelerin menülerini, fiyatlarını, fotoğraflarını ve adreslerini görebiliyorsunuz. 

Yelp Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Kuaför seçeneğine geldiğinizde de bulunduğunuz konuma yakın kuaförleri listeleyebiliyorsunuz. Bununla birlikte ‘randevu alın’ yazısına dokunarak kuaförden randevu oluşturabiliyorsunuz.  

Yelp Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Adrese teslim seçeneğine geldiğinizde ise konum bilgilerinize yakın olan kargo firmalarını görebiliyorsunuz. Herhangi bir firmanın üzerine dokunduğunuzda da yol tarifi alabiliyor ve iletişim numarasına bakabiliyorsunuz. Paket servis seçeneğiyle de siparişinizi verebiliyorsunuz.  

Yelp Rezervasyon İşlemleri 

Yelp Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Rezervasyon seneğine geldiğinizde rezervasyon yapabileceğiniz mekanlar karşınızda listelenecektir. Burada herhangi bir mekana geliyorsunuz. Ardından sağda gördüğünüz ‘ara’ ifadesine dokunuyorsunuz ve karşınıza restoranın telefon numarası çıkıyor. Arayarak rezervasyonunuzu yapabiliyorsunuz. 

Yelp Uygulaması Nasıl Kullanılır?

‘Aktivite’ seçeneğine dokunduğunuzda hepsi, arkadaşlar ve yakınlarınızdaki olmak üzere aktivitelere bakabilirsiniz. 

Yelp Uygulaması Nasıl Kullanılır?

‘Koleksiyonlar’ seçeneğinde ise takip ettiğiniz veya oluşturduğunuz koleksiyonlar yer alıyor. Koleksiyon oluşturmak için ise sağ üstte gördüğünüz ‘oluştur’ ifadesine dokunuyorsunuz ve koleksiyonunuza bir ad yazıyorsunuz. Böylece koleksiyonunuz ortaya çıkıyor. Buraya restoran, kuaför, kafe olmak üzere bir yer ekleyebilir, arkadaşlarınızın da sizin koleksiyonunuza ekleme yapmasına izin verebilirsiniz. Koleksiyonunuzu herkese açık veya gizli olmak üzere ayarlayabilirsiniz. ‘Daha fazla’ seçeneği ise arkadaş, yaptığınız yorumları, eklediğiniz fotoğraf ve videoları, check-in’lerinizi, bildirimlerinizi görebileceğiniz alandır. Aynı zamanda burada mesajlaşabilir, bulunduğunuz bölgedeki etkinlikleri görebilir, en son görüntülediğiniz mekanlara tekrar bakabilir, arkadaşlarınızın check-in’lerine görebilirsiniz.  

Yelp Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Uygulamanın daha fazla sekmesinde bir de ayarlar seçeneği bulunuyor. Buradan, check-in, check in yorumları ve beğenileri, fotoğraf ve video beğenileri, yorum cevapları ve oyları, tüyo beğenileri, iltifatlar, hoşunuza gidebilecek veya yorum için önerilen işletmeler, semtler, çeşitli güncellemeler, fırsatlar ve duyurular gibi konularda bildirim almak istiyorsanız aktif olarak, istemiyorsanız pasif olarak ayarlayabilirsiniz. Bununla birlikte konum ayarlarınızı güncelleyebilir, geçmiş kayıtlarınızı temizleyebilir, uygulamadan çıkış yapabilirsiniz.  

Yelp Avantajlar 

Haberimizde uygulamanın pek çok özelliğine değinsek de Yelp daha çok bulunulan konuma yakın restoran, kafe, kuaför gibi yerleri görmek, beklentiye göre aralarından en iyisini seçmek amacıyla kullanılacaktır. Uygulamayı incelediğimiz sürede mekan önerilerini de değerlendirdik. Bulunduğumuz konumda yer alan kaliteli mekanlar hakkında zaten fikir sahibiydik. Uygulamada da tam olarak bu mekanları gördük. Dolayısıyla kullanıcıya önerdiği mekanlarla ilgili olarak aklınızda soru işareti kalmasın. Fakat restoran ve kafelerin menüleriyle birlikte yer alan fiyat bilgisinde değişiklik olma ihtimali çok yüksek. Çünkü bazı mekanların fiyat bilgisi güncel değil. 1 yıl öncesine veya birkaç ay öncesine ait fiyatlar yer alabiliyor. Bu konu eğer sizin için önemliyse restorana veya kafeye gitmeden önce uygulamada yer alan ara özelliğini kullanarak işletmeden bilgi alabilirsiniz. Zaten bu özellik de uygulamanın avantajları arasında yer alıyor. Çünkü işletmeleri tek dokunuşla arayabiliyorsunuz. Yalnızca ara veya telefonlar sipariş ver yazılarına dokunmanız yeterli oluyor. Karşınıza direkt olarak numara çıkıyor ve vakit harcamıyorsunuz.  

Yelp uygulamasını Play Store ve App Store’dan indirebilirsiniz. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız. 

İlginizi çekebilir: 

Sosyal Medya Çekilişleri, Marka Algısına Zarar Veriyor! 

Online Alışveriş Yapmayanların Oranı Yüzde 5’e Düştü!

BluTV, ‘Acans’ İsimli Yeni Yerli Komedi Dizisinin Yayın Tarihi ve Fragmanını Paylaştı 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz