Kobe Bryant’ın bulunduğu bazı duvar kağıtlarına gizli bir kötü amaçlı yazılım yerleştirildiği ve bu şekilde kullanıcıların bilgisayarları aracılığıyla kripto para üretildiği ortaya çıktı. Olayı keşfeden Microsoft siber güvenlik uzmanları, siber suçluların yaşanan kötü olaydan dolayı üzgün olan kişileri istismar ediyor olduklarını ifade etti. 

Microsoft çalışanları tarafından yapılan bir inceleme sonrası, hacker’ların internet üzerinden indirilebilen, Kobe Bryant’a ilişkin fotoğraflara kötü amaçlı bir yazılım iliştirerek kısa bir süre önce yaşadığı helikopter kazasıyla hayatını kaybetmiş olan ünlü basketbol oyuncusunun ölümünden çıkar sağlamaya çalıştıkları ortaya çıktı. Microsoft’un Siber Güvenlik İstihbaratı birimindeki araştırmacılar, ilk başta olayı içerisinde Bryant’ın görselinin yer aldığı bir masa üstü duvar kağıdından fark etti. Duvar kağıdının gizli bir yazılım içerdiğini söyleyen yetkililer yazılımın, kötü amaçlı kişilerin gizlice kullanıcıların bilgisayarlarına sızmalarını ve bilgisayardaki işlemci gücünü kullanarak “Bitcoin” gibi kripto paralar üretmelerini sağladığını belirtti.  

kobe bryant ile ilgili görsel sonucu

Araştırmacılar, NBA efsanesinin hayranları yas tutarken siber suçluların yaşanan trajediden çıkar sağlamaya çalıştıklarını ifade etti. Aktarılan bilgilere göre, bu yöntem siber saldırı yöntemlerine aşina olmayan insanlar tarafından tespit edilmesi oldukça zor olması dolayısıyla bilgisayar korsanları için son dönemlerde giderek daha da popüler bir hale geldi. Uzmanlar yöntemin, genellikle fotoğraf veya video gibi bir dosya içerisine kötü niyetli başka bir dosyanın gizlenmesi ve daha sonra anlaşılmayan bir biçimde bilgisayar arka planında kötü niyetli işlemlerin gerçekleştirilmesi yoluyla uygulandığına işaret etti.  

Paylaşılan detaylara göre, genellikle bu tip kötü niyetli yazılımlar cihazın kullandığı işlemci gücü miktarında ani bir artış olduğunda tespit edilebiliyor. 

Yakın zamanda Taylor Swift ve Scarlett Johansson’ın fotoğraflarında da aynı yöntem kullanıldı

Yöntem bir süredir, kötü niyetli kişiler tarafından oldukça yaygın bir biçimde kullanılıyordu. Son birkaç ay içerisinde bazı ünlü isimlerin genellikle kullanıcıların masa üstüne ya da akıllı telefonlarına indirebildiği duvar kağıtları biçiminde olan fotoğraflarında, böyle yazılımlar tespit edilmişti. Çok kısa bir süre önce benzer bir yazılımın, şarkıcı Taylor Swift ve oyuncu Scarlett Johansson’ın yüksek çözünürlüklü fotoğraflarına yerleştirilmiş olduğu da keşfedilmişti. 

Siber güvenlik şirketi “Sonicwall” ise bu tip siber suçların sayısının 2019 yılının ilk yarısında 50 milyona ulaştığını aktarmıştı.  

Kobe Braynt için NBA’de kampanya başlatıldı

NBA 2K20, Kobe Bryant’a veda etti

The Simpsons, Kobe Bryant’ın helikopter kazasına daha önce yer vermiş