Teknoloji devi Apple, Steve Jobs ve Steve Wozniak’ın imzasını taşıyan ilk bilgisayarı satışa çıkardı. Açık artırmayla satılacak olan bilgisayara gelen teklifler adeta dudak uçuklattı.

Bugün bir teknoloji devi olarak anılan Apple elbette bugünlere kolay ulaşmadı. Steve Jobs ve Steve Wozniak adlı iki ortak tarafından 1976 yılında kurulan Apple, gerçek bir başarı öyküsüne dönüştü. Tırnaklarıyla kazımak deyiminin hakkını veren iki ortak, dönemin şartlarında ilk prototipi elleriyle yapmak zorunda kalmıştı.

Şimdi ise o prototip açık artırma ile satışa çıkarıldı. Artık çalışmayacağı düşünülen bilgisayar için şimdiye kadar verilen en büyük teklifin 230.000 dolar olduğu belirtildi.

Daha Önce Bir Apple Prototipi Daha Satılmıştı!

Yıllar önce Steve Jobs’ın evde kendi elleriyle yaptığı bir Apple 1 bilgisayar prototipi, şirket tarafından aynı şekilde açık artırma usulüyle satışa sunulmuş ve prototip için gelen en yüksek teklif 300.000 Dolar olmuştu.

Şu anda satışa çıkarılan prototip için açık artırmanın 18 Ağustos tarihine kadar sürmesi hedeflenirken, en yüksek teklifin 500.000 Doları aşması bekleniyor. RR Auction müzayede evi tarafından düzenlenen açık arttırmadaki bilgilere göre bu prototip, bizzat Steve Jobs ve Steve Wozniak’ın elleriyle yaptığı ilk prototip olma özelliğini taşıyor. İki ortağın bu prototipi kullanarak Paul Terrell isimli bir bilgisayar satıcısına ürünlerini pazarlayabilmek için sunum yaptığı bilgisi de prototipin değerine değer katıyor.

Çalışıp Çalışmayacağı Henüz Bilinmiyor!

500.000 Doların üzerinde alıcı bulması beklenen bu prototipin anakartın hala çalışıp çalışmadığı hakkında kesinlikle bilgi verilmiyor. Müzayede bilgilerine göre anakartın üzerinde güç ünitesinin bulunduğu kısımda küçük bir çatlak ve bazı ufak tefek çizikler ile darbeler olduğu biliniyor. Bu nedenle prototipin çalışacağına pek ihtimal verilmiyor.

Her ne kadar ilk yapıldığı zamana göre 1 parçası eksik de olsa, bu prototipin yaşı düşünüldüğünde çok iyi durumda olduğu da gözlemlenebiliyor. Bakalım 18 Ağustos 2022 tarihine kadar Steve Jobs ve Steve Wozniak’ın imzasını taşıyan bu prototipe verilen en yüksek teklif ne olacak?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz