Google krizi hakkında açıklama yapan Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Başkanı Rahmi Aktepe, “Google’nin bu kararı, Türkiye’deki gelişmelerin önünde de bir sıkıntı olabilir.”

Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Başkanı Rahmi Aktepe, “Google’nin bu kararı, Türkiye’deki gelişmelerin önünde de bir sıkıntı olabilir. Tahmin ediyorum Google ve Rekabet Kurumu anlaşacak çünkü belki birkaç ay sonra bu anlaşmanın sağlanması yönünde STK’ların da talepleri olacak. Bir anlaşma yolu bulacaklardır.” dedi.

İstanbul’da basın mensupları ile bir araya gelen TBD Genel Başkanı Rahmi Aktepe, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Google’nin, Rekabet Kurumu ile yaşadığı anlaşmazlık hakkında değerlendirmelerde bulunan Aktepe, şunları söyledi:

“Google’nin bu kararı, Türkiye’deki gelişmelerin önünde de bir sıkıntı olabilir. Bunun için anlaşmak zorundalar diye düşünüyorum. Yerli ve milli olmayı bazen yanlış yorumluyoruz. Bütün yabancı şirketlerin önünün kapatılması olarak algılamamalıyız bu durumu. Biz yerli ve milli derken Türkiye’nin içine kapanmasını kast etmiyoruz, yerliliği bu şirketleri belli ölçüde de koruyarak yapmakta yarar var. Tahmin ediyorum Google ve Rekabet Kurumu anlaşacak çünkü belki birkaç ay sonra bu anlaşmanın sağlanması yönünde STK’ların da talepleri olacak. Bir anlaşma yolu bulacaklardır.”

Google, Rekabet Kurulu karası sonrası Türkiye’de piyasaya çıkacak yeni android cihazlar için Google mobil servisleri lisans anlaşması yapmayacağını açıklamıştı. Buna göre Türkiye’de satışa çıkacak yeni android cihazlarda Google search, YouTube, Gmail, Drive, Google Play yüklü olmayacak. Kullanıcıların bu uygulamaları APK olarak edinmesi gerekecek.

Google’dan konu hakkında yapılan açıklamayı okumak için tıklayınız.

Samsung’un S11’i Türkiye’ye getirmeyeceği iddia ediliyor. 

Samsung tarafından Mart 2020’de Türkiye’ye getirilmesi beklenen S11’in bu kriz sonrası Türkiye’ye getirilmeyeceği getirilse de beklenenden geç olacağı iddia ediliyor. Diğer markalardan henüz bir açıklama yok fakat Google’ın bu kararının tüm markalar tarafından değerlendirilerek temkinli hareket edileceği düşünülüyor.

Samsung’un S11’i Türkiye’ye getirmeyeceği konusundaki haberi okumak için tıklayınız.