Gelişen teknoloji, hayatımızın her alanını olduğu gibi, ruh sağlığımızı da etkiliyor. Özellikle sosyal medya kullanımı, birçok alanda fayda sağladığı gibi psikolojik olarak birtakım zararlar da verebiliyor. Peki ruh sağlığımızı bozan teknoloji, aynı zamanda onu korumaya yardımcı olabilir mi?

10 Ekim “Dünya Ruh Sağlığı Günü”, ruh sağlığı ile sosyal medya arasındaki bağlantıdan söz etmek için en iyi zaman. Sosyal medya kullanımı, sanal görünürlük, kolay ve ucuz reklam, kitlelere kolay ulaşım gibi birçok alanda faydalar sağlarken, diğer yandan da endişe, kaybolma korkusu, siber zorbalık, stres, anksiyete ve birçok farklı etkiye sebep oluyor.

Bu nedenle Kaspersky uzmanları, teknolojinin çevrimiçi stresi azaltmanın yanı sıra kullanıcıların kendilerini korumaları için nasıl daha verimli kullanılabileceği konusunda yardımcı olabilecek ipuçlarını bizlerle paylaşıyor.

Aşırı Paylaşım Yapmaktan Kaçın

Sosyal medya konusunda en güvenli ve en koruyucu yaklaşım, paylaşımlar konusunda dikkatli olmaktır. Aşırı paylaşım yapma alışkanlığı, sosyal medyada daha fazla eleştiri ve zorbalıkla karşılaşmanıza neden olarak sizi savunmasız hale getirir ve bu da kaygı düzeyini artırabilir.

Aşırı paylaşımdan kaçınmanın bir diğer artısı da kişisel verilerinizi yabancılardan korumaktır. Örnek vermek gerekirse, paylaştığınız bir tatil fotoğrafında yanlışlıkla uçak bileti ayrıntıları veya adres bilgileri de yer alabilir. Bu da kişisel bilgilerinizin kötü niyetli kişilerin eline geçmesine ve dolandırılmanıza ya da farklı mağduriyetler yaşamanıza neden olabilir.

Kaba ve Sert Yorumlarla Nasıl Baş Edebileceğinizi Öğrenin

Çevrim içi paylaşım platformlarında ne kadar çok içerik yayınlarsanız, siber zorbalığa ya da saldırganlığa uğrama ihtimaliniz o denli yüksek olur. Bu durum, çocuklar için daha büyük travmalara yol açabilir. Uzmanların bu konudaki tavsiyeleri, kötü veya incitici yorumları ciddiye almamak, üzülmemek ve en önemlisi sırf bu nedenle hayallerinden vazgeçmemek.

Zorbaların ve saldırganların asıl amacı, duyguları incitmek veya kişileri kışkırtmak olduğundan, sürekli sizden gelecek tepkileri beklerler. Bu kişiler ne kadar çok dikkat çekerlerse, o kadar çok olumsuz yorum yapmaya devam ederler.

Zihinsel sağlığına zarar vermeden siber zorbalarla yüzleşmeleri için, çocuklara olumsuz yorumlarla nasıl başa çıkacağını öğretmek en iyi yoldur. Zorbaların gönderilerini görmezden gelmek, olumsuz yorumları silmek veya hakaretleri moderatörlere bildirmek ya da gönderileri yorumlara kapatmak bu durumla baş edebilmek için en iyi yöntemlerdir.

Tüm bu önlemlere ek olarak, sosyal ağlardan kaçındığınız küçük molalarla kendinize dijital detoks uygulamak da iyi bir yöntem olabilir. Böylece, rahatlayabilir ve kendinize odaklanabilirsiniz.

Kaspersky, insanların endişelerinden uzaklaşmasına ve sakin nefes almasına yardımcı olmak için bir dijital CyberSpa girişimi başlattı.

Sosyal Hesaplarınızı Meraklı Gözlerden Koruyun

Bir saldırganla yüz yüze gelme veya hassas bilgilerinizi paylaşma riskini azaltmak için hesap gizliliği düzeyini artırmak iyi bir seçenek olacaktır. Bu amaçla çeşitli sosyal ağlar farklı gizlilik ayarlarına sahip:

Facebook

 • Facebook, hesapların gizlilik ayarlarını düzenlemeye yardımcı olan özel bir Yardım Merkezine sahiptir.
 • Facebook, siber zorbalıkla mücadele için çeşitli araçlar sunar. Gençler İçin Siber Zorbalıkla Mücadele Merkezi buna güzel bir örnek.
 • Kullanıcılar, içeriklerinde onları kimlerin etiketlediğini takip edebilir. Bu, Chronicle & Tags ayarlarında yapılabilir.
 • Daha önce kullanıcı etiketinizle yayınlanmış materyalleri kontrol etmek iyi bir seçenektir. “Etkinlik Günlüğü” sayesinde ilişkilendirilmek istemediğiniz materyallerden kendinizi kaldırabilirsiniz.

Instagram

 • Kullanıcılar, istenmeyen ziyaretçileri bilgilendirmeden hesaplarını onlardan korumak için kısıtlayıcı araçları kullanabilir.
 • Gizlilik ayarının değiştirilmesi, içeriğinizi kimlerin izleyip yorum yapabileceğini belirlemenize olanak tanır.
 • Gönderilerinizin altındaki yorumları yönetebilirsiniz.
 • Instagram, kullanıcılar tarafından yayınlanan içeriği takip eder. Platform olası ihlalleri görürse, sınırları aşan bilgileri yayınlamak üzere olduğunuzu bildirir.

Twitter

 • Twitter’ın yardım ve tavsiye için Çevrimiçi Zorbalık yardım merkezi mevcuttur.
 • Bildirim filtrelerinin genişletilmesi, kullanıcıların bildirim aldıkları hesapları filtrelemesine olanak tanır. Örneğin profil resmi olmayan kullanıcılardan bildirim almayabilirsiniz.
 • Bir diğer etkili adım da kullanıcıları engelleme seçeneğidir. Bu engellenen hesapların sizinle paylaşımda bulunmasını, tweet’lerinizi görmesini ve özet akışınızı okumasını engeller.
 • Özel Twitter Yardım Merkezi, kullanıcılara kişisel verilerini ve tweet’lerini korumak için gerekli tüm araçları sağlar.

TikTok

 • TikTok, zorba davranışları tespit etmeye ve bunlara karşı önlem almaya yardımcı olan bir kılavuza sahiptir.
 • Kişisel hesapta video gizlilik ayarlarını yapılandırmak, kullanıcıların her videoyu kimlerin görüntüleyebileceğini seçmelerine olanak tanır ve kişisel videoların yüklenmesini kısıtlar.
 • İstenmeyen yorumlar filtresi, zorbalıktan korunmak için videolardaki yorumlarda veya canlı yayınlarda engellenecek anahtar kelimelerin bir listesini oluşturmanıza olanak tanır.
 • Kullanıcı filtresi, kullanıcının videosuna Düeti kimlerin ekleyebileceğini seçmenize olanak tanır.
 • Aile ayarları, kullanıcıları güvende tutar ve kişisel sınırları aşmadan yaratıcı çabalarında onları destekler.

Kişisel veriler üzerindeki kontrolünüzü güçlendirmeye yönelik daha fazla ipucunu Kaspersky blog sayfalarında bulabilirsiniz.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz