sanal-gonulluluk-tenkosafari

AMD Küresel Toplum İlişkileri Kıdemli Müdürü Anne Fertitta, pandemi döneminde hayatımızın önemli bir parçası haline gelen sanal gönüllülük hakkında bir yazı kaleme aldı. Peki sanal gönüllülük için en iyi 6 yöntem nedir?

Kurumsal sektörün sanal olma baskısı, bağlantıları genişletme ve evlerde çalışmanın bir avantajı da çalışanların daha konforlu olarak çalışabilmesi ve sanal olarak gönüllülük yapılabilmesi.

Sanal Gönüllülük kavramına yakından bakıldığında, tamamen ya da kısmen iş bilgisayarı akıllı telefon veya dijital asistan gibi internete bağlı başka bir cihaz kullanılarak tamamlanan gönüllü faaliyetler anlamına geliyor. Uzaktan çalışma seçeneklerinde son zamanlarda görülen artış ile birlikte, şirketler gönüllülük yoluyla iş gücünü ve toplulukları meşgul etmenin yeni yollarını buluyor.

Bazı şirketler gönüllülük fırsatlarını iptal ederken veya ertelerken, diğerleri sanal gönüllülüğe veya e-gönüllülüğe geçti. Kuruluşlar, tek başına yeni sanal gönüllü programları geliştirmek yerine, küresel kar amacı gütmeyen ortakların kapsamını genişletmek ve daha önce kullanılmayan topluluklardan yeni gönüllülere ulaşmak için üçüncü taraf sanal gönüllülük ve katılım platformlarıyla ortaklık kurabiliyor.

sanal-gonullu-teknosafari

AMD’de 2021 yılında gönüllülüğü sanal hale getiren uygulamaların, önceki dönem yüz yüze gönüllü etkinlikler ile kıyaslandığında aynı değeri taşıdığını söyleyen Fertitta, AMD’nin Goodera ve Impact4Good ile ortaklaşa olarak, toplamda 6.000 gönüllü saat boyunca 28 küresel tesiste yaklaşık 2.000 çalışanı birbirine bağladıklarını da dile getirdi.

Sanal gönüllülük için dikkat edilmesi gereken 6 ipucu:

  1. Erken başlayın: Sanal gönüllülüğe geçiş çok zaman alabilir, bu nedenle kar amacı gütmeyen ortakların geleneksel gönüllü tekliflerini yeniden kullanmalarına izin vermek için aylar önceden planlamaya başladığınızdan emin olun.
  2. Aşırı iletişim: Sanal gönüllülüğe geçiş, genellikle çalışanların aşina olmadığı yeni süreçler ve platformlar yaratmayı gerektirir. Yol boyunca işe alım desteği sunmak için çalışanlarla yakın temasta kalın.
  3. Esnek olun: Zamana bağlı etkinlikler, süreye bağlı olmayan devam eden etkinlikler veya kar amacı gütmeyen kuruluşlarla kısa ve uzun süreli taahhüt gerektirmeyen bilgilendirme oturumları için seçenekler sunarak sanal etkinliklerin sağladığı esneklikten yararlanın.
  4. Sessizliği yönetin: İnternet çökebilir veya aksaklıklar yaşanabilir. Bu nedenle konuşmadaki boşluklara hazır olun. Çalışanların sanal bir etkinlikte sohbet etmesi daha zordur, bu nedenle boşluğu eğlenceli sohbet başlatıcıları veya önemsiz sorularla doldurun.
  5. Bağlantılar oluşturun: Sanal ortamda çevrimiçi yorgunluk bir zorluktur, ancak AMD, kar amacı gütmeyen ortakların misyonları hakkında konuşmaya hazır olmasının, çalışanların kuruluşlara daha bağlı hissetmelerine ve katkılarının etkisini görmelerine yardımcı olduğunu belirtiyor.
  6. Teşvikler sunun: Küçük ödüller bile insanları katılmaya motive edebilir. Bazı çalışanların en sevdikleri kar amacı gütmeyen kuruluşlara bağış yapılması, bir hayır kurumu hediye kartı gönderilmesi çalışanları gönüllülük zamanına girmeye teşvik edebilir.

İlginizi Çekebilir:

Yeni Nissan Qashqai Türkiye’de satışa sunuldu

Dying Light 2: Stay Human 5 yıl boyunca güncelleme alacak

Xiaomi, uygun fiyatlı katlanabilir telefon üzerinde çalışıyor

En çok izlenen Netflix dizi ve filmleri paylaşıldı

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz