Çarşamba, Ocak 20, 2021
Ana Sayfa Teknoloji Android Sistem Güncellemesi Nasıl Yapılır? Android Güncelleme Kontrolü

Android Sistem Güncellemesi Nasıl Yapılır? Android Güncelleme Kontrolü

Akıllı telefonlarla beraber hayatlarımıza giren kavramlardan biri de, güncelleme. Özellikle Android işletim sisteminde neredeyse her ay bir güncelleme paketi geliyor. Peki, Android sistem güncellemesi nasıl yapılır ve bu konu hakkında bilmemiz gerekenler nelerdir? 

Telefon yazılımları kullanıma sunulduktan sonra da gelişmeye devam eder. Yazılımcılar işletim sistemlerinin performansını sık sık ölçer, kullanıcı tecrübeleri ve aksaklıkları bir araya getirerek sistemde gerekli iyileştirmeleri yapar. Bu çalışmaların sonucunda da telefonlara sistem güncellemesi gelir. Kullanıcılar birkaç adımı tamamlayıp güncellemeyi indirdikten sonra yeni sürümü kullanmaya başlayabilirler. Peki, bu işlemler nasıl yapılır? İşte biz bu yazımızda sizlere Android sistemi güncelleme konusu hakkında detaylı bilgiler sunacağız. Android sistem güncellemesi nasıl yapılır, nereden yüklenir gibi soruların yanıtlarını adım adım açıklayacağız…

Android Telefon Nasıl Güncellenir?

Android Telefon Nasıl Güncellenir

Android işletim sistemi bugün piyasada yer alan birçok telefonda kullanılıyor. Ve sisteme sık sık güncelleme geliyor. Kimi zaman büyük iyileştirmeler kimi zamansa daha ufak değişiklikler içeren bu güncellemelerin telefona yüklenmesi ise oldukça basit. Yapılması gereken yalnızca birkaç kısa işlem.

Android telefonu güncelleme işlemi için izleyebileceğiniz yolu şu şekilde özetleyebiliriz:

 • İlk olarak telefonun uygulamalar ekranına gelin.

android güncelleme nasıl yapılır

 • Burada öncelikle “Ayarlar” menüsünü seçin. Ardından “Cihaz Hakkında” yazısına tıklayarak ilerleyin. Karşınıza gelen menüde “Yazılım Güncellemeleri” yazısına dokunun.
 • Siz güncelleme menüsünü açtığınızda karşınıza indirilebilecek güncelleme gelecektir. Bunun üzerine tıklayarak devam edebilirsiniz.

android yazılım güncelleme

 • Güncellemenin üzerine tıkladıktan sonra, eğer herhangi bir kablosuz ağa bağlı değilseniz, sistem size indirme işlemini hücresel bağlantı ile yapmak isteyip istemediğinizi soracaktır. Burada eğer hemen kablosuz bir ağa bağlanma şansınız varsa “Wi-Fi Ayarları” seçeneğine tıklayarak bağlantı kurabilirsiniz. Eğer daha sonra Wi-Fi bağlantısı ile indirme yapmak istiyorsanız “Sonra” seçeneğini tercih edebilirsiniz. “İndir” dediğiniz takdirde ise hücresel internet bağlantısını kullanarak güncellemeyi yükleyebilirsiniz.

Android güncelleme nasıl olur sorusuna yanıt verdik. Elbette burada belirttiğimiz kavramlar telefonun markasına göre değişebilir. Örneğin, “cihaz hakkında” yerine yalnızca “hakkında” yazdığını görebilirsiniz. Ama tüm Android işletim sistemine sahip cihazlarda yukarıda bahsettiğimiz temel adımları izleyerek güncellemeleri yükleyebilirsiniz.

Android Güncelleme Kontrolü Nasıl Yapılır?

Kullanıcılar kimi zaman yeni güncelleme olup olmadığını öğrenmek isteyebilir. Böyle bir durumda telefonun ayarlar menüsü üzerinden güncelleme kontrolü yapılarak ihtiyaç duyulan bilgi elde edilebilir. Burada izlemeniz gereken adımlar bir önceki bölümde açıkladıklarımızla aynı. Güncelleme menüsüne geldiğinizde yüklenmeye hazır bir güncelleme olup olmadığını görebilirsiniz.

android yazılım güncelleme kontrolü

Ayrıca bu menüden yeni gelen güncellemelerin yüklenmesi için ayar da yapabilirsiniz. Dilerseniz otomatik güncellemeyi açarak sisteme gelen iyileştirmelerin direkt olarak telefona yüklenmesini sağlayabilirsiniz. Eğer güncellemelerin kendi kontrolünüz ve bilginiz doğrultusunda yapılmasını istiyorsanız, otomatik güncelleme kapalı olmalı.

Android Güncelleme Yapmıyor, Sorun Ne Olabilir?

Bazen Android işletim sistemine sahip telefonunuzu güncellerken hata oluştuğunu görebilirsiniz. Telefon herhangi bir sebepten dolayı güncellemeyi yükleyemeyebilir. Bu durumunda yapabileceklerinizi şöyle sıralayabiliriz:

 • İlk olarak telefonun internet bağlantısını kontrol edin. Bazen bağlantı sorunları güncellemenin yüklenmesine engel olabilir.
 • Sonrasında telefonu yeniden başlatın ve güncellemeyi tekrar yüklemeyi deneyin.
 • Bazı Android güncellemeleri eski model telefonlarla uyumlu olmuyor. Burada güncelleme detaylarını inceleyerek telefon ile yeni sürümün uyumlu olup olmadığını kontrol edin.
 • Güncellemelerin de bir boyutu var ve telefonun hafızasında yer kaplıyor. Eğer telefonda yeterli alan yoksa, güncelleme de indirilemiyor. Böyle bir hata aldığınızda telefon hafızasında güncelleme için yeterli alan olup olmadığını kontrol etmenizde fayda var.
 • Yukarıda bahsettiğimiz hiçbir yöntem işe yaramadıysa, telefonun önbelleğini temizleyebilirsiniz. Burada izlemeniz gereken menü adımları: “Ayarlar > Uygulamalar > Tüm Uygulamalar > Google Play Store > Verileri Temizle > Önbelleği Temizle”. Bu işlemi yaptıktan sonra güncellemeyi yeniden yüklemeyi deneyebilirsiniz.

Peki, Android Güncellenmezse ne Olur?

Kullanıcıların aklına “Android güncelleme yapılmazsa ne olur?” sorusu sık sık düşer. Çünkü telefon güncellemeleri akıllı telefonlarla ilgili en çok konuşulan konuların başında geliyor. Bazı kullanıcılar güncellemelerin telefonu yavaşlattığını söylerken bazı kişiler de güncelleme çıktığı anda yüklemeyi tercih ediyor. Biz bu konu hakkında size şunları söyleyebiliriz:

 • Android, kullanıcısını güncellemeleri yüklemeye mecbur bırakmıyor. Daha doğrusu uzun bir süre boyunca kullanıcıyı serbest bırakıyor. Fakat bir yerden sonra bazı güncellemeleri yapmak zorunlu hale gelebiliyor.
 • Güncelleme yapılmadığında sistem iyileştirmelerinden faydalanmak mümkün olmuyor. Özellikle güvenlik üzerine yapılan iyileştirmeler yüklenmediğinde telefonda kayıtlı bilgilerin çalınması riski oluşabiliyor.
 • Yeni güncellemeler biriktikçe telefonun sistemi oldukça eskide kalır. Güncelleme yapmadığınız zaman sisteme gelen yenilikleri takip edemez ve kullanamazsınız.
 • Güncellemeler telefonun iyileştirmesi amacıyla geliştiriliyor. Fakat bazen, özellikle eski model telefonlar, güncellemeye tamamen uyum sağlayamadığı için yavaşlayabiliyor. Bu konuda yapılabilecek en iyi şey, telefon modellerine göre güncelleme tecrübelerini takip etmek. Buradan elde ettiğiniz bilgilere göre karar verebilirsiniz.

İlginizi çekebilir:

Telefonda Güncelleme Var mı? Telefon Güncelleme Kontrolü – Resimli Anlatım

Akıllı Telefon Yeterli Depolama Alanı Yok Sorunu Nasıl Çözülür?

Telefondaki RAM Ne İşe Yarar? Performansı Nasıl Etkiler?

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR