Çin Mars Keşif Aracı

Çin tarafından geliştirilen ve geçen yılın Temmuz ayında fırlatılan ‘Zhurong’ isimli Mars keşif aracı, başarıyla kızıl gezegene iniş yaptı. Yaşanan gelişme sonrası Çin, ABD’den sonra Mars’a iniş yapmayı başaran ikinci oldu.  

Çin tarafından geliştirilen ‘Zhurong’ isimli Mars keşif aracı, başarıyla kızıl gezegene iniş yaptı. Konuya ilişkin ilk açıklama, Çin Ulusal Uzay Dairesi tarafından yapıldı. ‘Zhurong’u taşıyan ‘Tianwen-1’ isimli uzay aracı, geçen yılın Temmuz ayında yörüngeye fırlatılmıştı. Çince ‘Cennete Sorular’ anlamına gelen ‘Tianwen-1’ uzay aracı, 3 bölümden oluşuyordu. Söz konusu 3 bölümün; yörünge aracı, iniş aracı ve kızıl gezegenin yüzeyinde yaşam izi arayacak olan Mars kaşifiZhurong’u taşıdığı ifade ediliyordu.  

Araç ayrıca, iniş yapmadan önce Mars’ın atmosferini inceleyerek yüzey fotoğraflarını Dünya’ya göndermişti. ‘Zhurong’ keşif aracının, inişten sonra da kızıl gezegenin yüzeyinde yaşam izi aramaya devam edeceği kaydedildi. Yaşanan gelişme sonrası Çin, ABD’nin ardından Mars’a iniş yapmayı başaran ikinci ülke oldu.  

NASA’nın Mars keşif aracı Perseverance, bu yılın Şubat ayında kızıl gezegene iniş yapmıştı

Perseverance Mars Keşif Aracı

NASA tarafından geliştirilen Mars keşif aracı Perseverance ise bu yılın Şubat ayında kızıl gezegene başarıyla iniş yapmıştı. Araç kameraları, inişten kısa bir süre sonra iniş alanından görüntüler paylaşmıştı. Araç, ‘Tianwen-1’a benzer şekilde 2020 yılının Temmuz ayı sonunda Florida’daki ‘Cape Canaveral Uzay Üssü’nden yörüngeye fırlatılmıştı. Bölgede yaşam izleri arayan aracın, 2026 yılında kızıl gezegenden toplanan örnekleri Dünya’ya geri göndermeyi hedeflediği biliniyordu.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

NASA’nın Mars Keşif Aracı Perseverance, Kızıl Gezegene İniş Yaptı! 

Perseverance, Mars’tan İlk Renkli Fotoğrafı Gönderdi! 

Çin’in Kontrolden Çıkan Roketi, Maldivler’e Düştü!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz