Signal Reklam Kampanyası Facebook

Facebook çatısı altındaki platformların reklam politikasını eleştirmeyi hedefleyen bir Signal reklam kampanyası, Facebook’un reklam araçları tarafından engellendi. Gizlilik odaklı mesajlaşma platformu Signal, konuya ilişkin resmi internet sitesi üzerinden ekran görüntülerine yer verdiği bir açıklama yayınladı. Facebook ise Signal’ın söz konusu reklam kampanyasını yönetmek için kullanılan hesabını kasıtlı olarak askıya aldığı yönündeki iddiaları yalanladı ve yaşanan gelişmenin, Signal tarafından yürütülen bir ‘PR’ çalışması olduğuna işaret etti.  

Gizlilik odaklı mesajlaşma platformu Signal, Facebook çatısı altındaki platformların reklam politikalarını eleştirmeyi hedefleyen reklam kampanyası kapsamında yayınlandığı reklamların Facebook’un reklam araçları tarafından kasıtlı olarak engellendiğini açıkladı. Söz konusu reklamları yayınlamak için açılan Signal hesabının, Facebook tarafından askıya alındığı ifade edildi. Platform, konuya ilişkin açıklamasını resmi ‘blog’ sayfası üzerinden yaptı. Şirket; açıklamasında, yayınlanan reklamlara ilişkin ekran görüntülerine de yer verdi.

Signal Reklam Kampanyası Facebook 

Aktarılan detaylara göre; kampanya kapsamında yayınlanan reklamlar, temel olarak Facebook’un reklam politikasının negatif yanlarını vurgulamayı hedefliyordu. Kampanya, Facebook tarafından yürütülen reklam politikasının kullanıcı verilerini temel aldığının ve kimi zaman gelir uğruna veri gizliliğini ihlal ettiğinin altını çiziyordu. Bununla birlikte; hazırlanan reklam görselleri, kullanıcılara Facebook ve Instagram tarafından toplanan kullanıcı verilerini göstermeyi hedefliyordu. Kampanyada ayrıca; kullanıcılar sayfayı kaydırırken toplanan verilerin, Facebook ve Instagram aynı reklam platformunu kullandığı için aynı veri havuzuna gittiği ve daha sonra kullanıcıları, her iki platformda da avlayabildiği vurgulanıyordu.

Signal tarafından hazırlanan Facebook karşıtı reklam kampanyası, oldukça sade bir tasarıma sahipti

Signal Facebook Karşıtı Reklam Kampanyası

Signal tarafından hazırlanan Facebook karşıtı reklam kampanyasıoldukça sade tasarımlı görsellere sahipti. Kampanyanın bir parçası olarak yayınlanan reklamlar, kullanıcılara platformun o kullanıcıyı avlamasına olanak tanıyan verileri ve ilgili kullanıcıyı neden hedeflediğini aktarıyordu. Örneğin; yayınlanan görsellerde, “Bu reklamı görüyorsun; çünkü yeni bir pilates hocasısın ve bir çizgi film manyağısın. Bu reklam, La Jolla’da olduğunu görmek için konum verilerini kullandı” veya “Bu reklamı görüyorsun; çünkü bir öğretmensin, fakat daha da önemlisi Aslan burcusun (ve yalnızsın). Bu reklam, Moskova’da olduğunu görmek için konum verilerini kullandı” gibi ifadeler kullanılıyordu. Kampanya böylece, veri güvenliği konusunda farkındalık yaratmayı hedefliyordu. Fakat Signal’ın iddialarına göre; söz konusu reklamları yayınlamak için kullanılan hesap, reklamlar hedef kitlesine ulaşamadan kapatıldı. 

Facebook, verdiği yanıtta Signal’ın reklam hesabını askıya aldığı yönündeki iddiaları kesin bir dille reddetti. Yaşanan gelişmenin Signal tarafından yürütülen bir ‘PR’ çalışması olduğuna işaret eden sosyal medya devi, Signal’ın bu reklamları hiçbir zaman yayınlamaya çalışmadığını dile getirdi. Açıklamada ayrıca, söz konusu reklam hesabının Facebook karşıtı reklam kampanyasından dolayı kapatılmadığı belirtildi. Şirket; yayınlanmak istenen reklamların birkaçının, Facebook reklam politikaları kullanıcıların belli bir sağlık problemine veya cinsel yönelime sahip olduğunu varsayan reklamları yasaklamış olmasından dolayı reddedilmiş olabileceğini ifade etti. Signal ise resmi Twitter hesabı üzerinden bu açıklamaya da bir yanıt verdi ve yeni açıklamasında “Tüm bu reklamları yayınlamaya çalıştık. Fakat hepsi reddedildi ve Facebook, reklam hesabımızı devre dışı bıraktı. Facebook’un da bilmesi gerektiği gibi tüm bu görseller, gerçek ekran görüntüleridir” ifadelerini kullandı.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Signal, Gizlilik Odaklı Bir Kripto Para ile Ödeme Özelliğini Test Ediyor

Signal, Yılın İlk Çeyreğinde En Hızlı Büyüyen Uygulama Oldu! 

Signal, Platforma Eklemeye Hazırlandığı Yeni Özellikleri Duyurdu! 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz