WhatsApp Gizlilik Politikası Son Tarihi
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Popüler mesajlaşma platformu WhatsApp, resmi internet sitesi üzerinden yayınladığı bir açıklamayla yeni gizlilik politikası için belirlediği son tarihi tekrar esnettiğini duyurdu. 15 Mayıs’a kadar yeni koşulları onaylamayan kullanıcıların, WhatsApp’ı kullanmaya devam edebilecekleri ve söz konusu hesapların silinmeyeceği dile getirildi.  

Popüler mesajlaşma platformu WhatsApp, 2021 yılı başlarında gizlilik poliikası ve platform koşullarını güncellediğini duyurmuştu. Bu kapsamda; WhatsApp kullanıcı verilerinin, çatı şirket Facebook ve Facebook’a bağlı şirketlerle paylaşılmaya başlanacağı ifade edilmişti. Uygulama, yeni koşullara ilişkin kullanıcılara bir bildirim de göndermeye başlamıştı. Söz konusu bildirimdeki ‘Kabul Et’ butonuna tıklayarak yeni koşulları onaylamayan kullanıcıların, 8 Şubat’tan itibaren WhatsApp kullanamayacağı belirtilmişti. Bunun üzerine platform, hızlı bir şekilde eleştiri oklarının hedefi haline gelmiş ve birçok kullanıcı, Telegram ve Signal gibi alternatif platformlara geçiş yapmaya başlamıştı. WhatsApp ise son tarihi 15 Mayıs’a ertelediğini açıklamış ve bu süreci, kullanıcıları yeni koşullarla ilgili bilgilendirmek için kullanacağını belirtmişti.  

Yaşanan gelişmeler sonrası; WhatsApp, resmi internet sitesi üzerinden yayınladığı bir açıklamayla yeni gizlilik politikası için belirlediği son tarihi tekrar esnettiğini duyurdu. 15 Mayıs’a kadar yeni koşulları onaylamayan kullanıcıların, herhangi bir işlevi kaybetmeden WhatsApp’ı kullanmaya devam edebilecekleri ve söz konusu hesapların silinmeyeceği belirtildi. Şirket, Şubat ayında yaptığı duyuruda ise 15 Mayıs’a kadar yeni koşulları onaylamayan kullanıcıların hesaplarının kullanılamaz hale geleceğine işaret etmişti. Bu kapsamda; hesapların silinmeyeceği, arama ve bildirimler alabileceği, fakat uygulamadaki mesajların okunamayacağı veya kullanıcıların mesaj gönderemeyeceği kaydedilmişti.  

Tarih esnetilse de yeni WhatsApp gizlilik koşulları, 15 Mayıs’tan itibaren yürürlüğe girecek

Yeni WhatsApp Gizlilik Koşulları

Diğer yandan; son tarih esnetilmiş olsa da yeni Whatsapp gizlilik koşulları, 15 Mayıs’tan itibaren yürürlüğe girecek. Ancak yeni politikayı onaylamayan kullanıcılar, hesap işlevlerini hemen kaybetmeyecek. Bunun yerine; söz konusu kullanıcılara, yeni koşulları kabul etmeleri için hatırlatmalar ve bildirimler gönderilecek. Bu bildirimler, birkaç hafta sonunda kalıcı bir hatırlatmaya dönüşecek. Bu noktada, yeni koşulları onaylamamış olan hesapların işlevselliği sınırlanmaya başlayacak. Kullanıcılar, gelen aramaları yanıtlayabiliyor ya da mesajlara bildirimlere dokunarak cevap verebiliyor olsa da uygulama içerisindeki standart sohbet sayfasına erişemeyecek. Bundan birkaç hafta sonra hala yeni koşulları onaylamamış olan kullanıcılar ise sınırlı işlevselliği de tamamen kaybedecek. Daha sonra WhatsApp, 120 gün boyunca aktif olmayan hesapların tamamını silecek.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

WhatsApp ’ta Sesli Mesajlar Gönderilmeden Önce Kontrol Edilebilecek!

WhatsApp Web Bünyesine Çoklu Cihaz Desteği Geliyor 

Rekabet Kurumu, WhatsApp Hakkında Verdiği Kararı Açıkladı: Yeni Koşullar, Türkiye’deki Kullanıcılar İçin Durduruluyor!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz