Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Yeni bir güncelleme ile Telegram’a birçok yeni özellik geldi. SIM kartsız kayıt olma, tüm sohbetleri otomatik silme ve geçici QR kodları gibi birbirinden kullanışlı özellikleri birlikte inceleyelim.

Telegram, yepyeni özellikler ile mesajlaşma deneyimini en iyi hâle getirmeye çalışıyor. WhatsApp’ın en büyük rakibi olarak nitelendirilen platform, geçtiğimiz ay büyük bir güncelleme yayınlayarak birçok yeniliği bizlerle buluşturmuştu.

Telegram, yakın zamanda kendi sitesinden yaptığı açıklama ile bazı yeni özelliklerin uygulamaya eklendiğini duyurdu. Güncelleme, SIM kart olmadan kayıt olma gibi birçok yeniliği içeriyor.

SIM Kartsız Kayıt Olma

Telegram, yaptığı açıklamada yeni bir gizlilik çağının başladığını aktardı. Bu doğrultuda SIM kartınız olmadan Telegram hesabına sahip olmak mümkün olacak. Kullanıcılar, Fragment platformunda bulunan blok zinciri destekli anonim numaraları kullanarak uygulamaya giriş yapılabilecek.

Tüm Sohbetleri Otomatik Silme

2013 yılında kendini yok eden mesajları tanıtan Telegram da kullanıcıların gönderdikleri veya aldıkları mesajları her iki taraftan da iz bırakmadan silmek mümkün. Geçen yıl mesajları otomatik silmeyi getiren Telegram, şimdi de tüm yeni sohbetlerdeki mesajları silmek için genel bir otomatik silme zamanlayıcısının ayarlanabileceğini belirtiyor.

Paylaşılan görüntüde de kullanıcıların zamanı ayarlayarak yeni mesajların silinmesini sağlayabildiği görülüyor. Telegram bununla ilgili “Zamanlayıcı, kimin başlattığına bakılmaksızın kullanıcılarla yaptığınız tüm yeni sohbetlerinize ve tüm yeni gruplara otomatik olarak uygulanacaktır” sözlerini kullanıyor.

Konular 2.0

Daha önceki güncellemeleriyle tartışmaları konulara göre düzenleme seçeneğini grup yöneticilerine getiren platform, şimdi de konuların daha güçlü hâle geldiğini ve 100 veya daha fazla kişiden oluşan gruplar tarafından da kullanılabileceğini söylüyor. Telegram’a göre konuları olan gruplar iki sütunlu bir modda açılacak ve bu şekilde diğer sohbetlere eskisi kadar hızlı erişilebilecek. Sohbet listenizden doğrudan en son konuya geçmek için de önizlemedeki yeni butona basmak yeterli olacak.

Aynı zamanda grupların artık ‘Genel’ olarak adlandırılan ve konu öncesi mesaj geçmişini tutan varsayılan bir konuya sahip olduğu da belirtiliyor. Yapılan açıklamalara göre bu konu tüm grup üyeleri tarafından kullanılabilecek ve eski mesajlar bulunabilecek. Yeniden adlandırma ve ana listeden gizleme gibi işlevler ise yalnızca yöneticiler tarafından yapılabilecek.

Gruplar için ‘Agresif Anti-Spam’ modu, geçici QR kodları, iOS’e ifade aramasının gelmesi, Andorid’de ayrıntılı depolama kullanımı, Premium kullanıcılarına özel yeni ifadeler ve daha fazla etkileşimli ifadeler de yeni güncelleme ile gelen diğer özellikler olarak karşımıza çıkıyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz