BMW, elektrikli araçlarına enerji sağlayacak bir sistem için patent başvurusu yaptı. Şimdilik hayata geçirilip geçirilmeyeceği net olmayan bu proje, yollarda sık sık gördüğümüz kasislerin araçları şarj etmek için kullanılmasını sağlayabilir.

Birçok otomobil şirketi, elektrikli araçlar için hamleler yapmaya devam ediyor. Almanya merkezli BMW’de bu alanda öne çıkan markalardan biri. Yeni ortaya çılan bilgilere göre marka, bu konuda oldukça ilginç bir planı ortaya koyuyor.

İlk önce CarBuzz tarafından fark edilen, daha sonra The Verge tarafından da tespit edilen bir patent başvurusu, BMW’nin elektrikli araçlarını şarj etmek için yollarda sık sık gördüğümüz kasislerden yararlanmak istediğini ortaya koydu. Başvuruya göre şirket, bunu özel bir sistem ile ilerletmeni planlıyor.

Yeni Bir Süspansiyon Sisteminin Otomobili Şarj Edebilmesi Hedefleniyor

2021 yılında Almanya’da yapılan fakat daha yeni ortaya çıkan başvurunun çevirisine göre şirket, yeni bir süspansiyon tasarımıyla hepimizin yollarda sık sık karşılaştığı tümsekleri elektrikli araçlarının pillerine enerji sağlamak istiyor. Belgeye göre normalde tekerleğin yukarı aşağı hareket etmesiyle oluşan enerji ısı enerjisi olarak harcanıyor. Ancak patentte önerilen sistem, bu süreç esnasında enerjiyi yakalamak için küçük bir jeneratör içeriyor.

Buna göre jeneratör, kasisten geçen aracın tekerleğinin yukarı hareket etmesinden sonra devreye giriyor ve elektrikli otomobili ya da aküyü şarj edebiliyor. Şirketin, bu sistemi gelecekte i7 gibi daha büyük ve lüks premium araçlarında kullanabileceği tahmin ediliyor.

Elektrikli Otomobillerin Verimliliğini Arttırmak İçin Her Yol Deneniyor

Bu tarz amaçları için kasisleri kullanmak yeni bir fikir değil. Bir başka şirket Audi, 2016’da yollardaki tümseklerden gelen kinetik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürmek istediğini belirterek ‘eROT’ isimli projesini duyurmuştu. Fakat, Audi’nin bu sistemi hiçbir zaman üretime geçmedi. Şirketin şu sıralar bu konuda çalışıp çalışmadığı da bilinmiyor. Aynı zamanda ABD merkezli Giga Performance’ın da elektrikli araçlar için bu tarz bir sistem üzerinde çalıştığını da belirtelim.

BMW’nin ve diğer markaların bu hamleleri, elektrikli otomobil üreticilerinin araçlarının verimliliğini yükseltmek için mümkün olan her yolu denediğinin net bir kanıtı olarak karşımıza çıkıyor. Bu tarz ilgi çekici sistemlerin ne kadar etkili olacağını ilerleyen yıllarda hep birlikte göreceğiz.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz