tesla-koronavirus

Elektrikli otomobil devi Teslakoronavirüs nedeniyle çalışanlarında maaş kesintisi ve ücretsiz izin uygulamalarına başlayacağını duyurdu. Maaş kesintisinin Haziran sonuna kadar sürmesi bekleniyor. Ücretsiz izinlerin ise fabrikaların yeniden açılması planlanan 4 Mayıs tarihinde sona ereceği tahmin ediliyor.

Çin’in Wuhan şehrinden tüm dünyaya hızla yayılan COVID-19, diğer pek çok sektör gibi teknoloji alanını da önemli ölçüde etkilemeye devam ediyor. Yakın zamanda Tesla da salgının teknoloji dünyasında yarattığı kriz nedeniyle fabrikalarında üretimi durdurmuştu. Bu durum, elektrikli otomobil devi için oldukça zorlu bir sürecin başlamasına sebep olmuştu. Şirket, kısa bir süre önce konuyla ilgili yeni bir açıklama yaptı. Kaliforniya’daki fabrikasında 23 Mart’ta üretimi durdurma kararı alan Teslakoronavirüs krizi nedeniyle çalışanlarında maaş kesintisi ve ücretsiz izin uygulamalarına başlayacağını duyurdu. CNBC’ye de gönderilen bir mektup aracılığıyla konuya ilişkin açıklama yapan şirket, gelir ve gider dengesinde önemli değişikliklerin yaşanmaması adına 4 Mayıs tarihinden itibaren faaliyetlerine devam etmeyi umduğunu belirtti. 

tesla-koronavirus

Açıklamada aktarılan detaylara göre Tesla; çalışanlarının maaşında yüzde 10, yöneticilerin maaşında yüzde 20, başkan yardımcısı ve daha üst pozisyonda çalışan kişilerin maaşında ise yüzde 30 oranında bir ücret kesintisi gerçekleştirecek. COVID-19 salgınının yarattığı krizden etkilenen şirketlerin ciddi kayıplar yaşamaması ve geniş çapta yaşanabilecek işsizliğin önlenmesi adına gerçekleştirilen ücretsiz izin uygulamasında; ücretsiz izne çıkarılan çalışanlar, şirket çalışanı olmaya devam edecek ve kontratları iptal edilmeyecek. Bu çalışanlar, üretimin tekrar başlaması beklenen 4 Mayıs tarihine kadar herhangi bir ücret alamayacak. İşe gitmeye devam eden çalışanlar, hasta olursa veya işe gelmekten rahatsızlık duyarsa yöneticileriyle irtibata geçerek evde kalabilecek. Bu durumda yöneticiler, çalışan tarafından alınan karara saygı duymak durumunda olacak ve konuyla ilgili herhangi bir yaptırım uygulamayacak. Maaşlarda yapılan ücret kesintisi ise büyük olasılıkla Haziran sonuna kadar devam edecek. 

Tesla’nın güneş paneli fabrikasında da üretim durdu

Şirketin New York’ta bulunan güneş paneli fabrikası da kısa bir süre önce üretimi durdurmuştu. Fakat şirkette bulunan bazı mühendislerin, COVID-19 hastalarına yardım edebilmek adına otomobil parçaları kullanarak ventilatör ve solunum cihazları geliştirmek için çalışmaya devam ettiği biliniyordu. Ford ve General Motors da benzer şekilde, ventilatör ve diğer hastane malzemelerinin üretimi için çalışmalara başlamıştı.  

Diğer yandan elektrikli otomobil devi Tesla’nın Kaliforniya’daki üretim tesisi, ABD’de otomobil üretimi gerçekleştiren tek fabrikasıydı. Tesiste, 10 binden fazla kişi çalışmaya devam ediyordu. Mart ayında yaşanan kapamadan sonra şirket CEO’su Elon Musk; kendisinin işte bulunacağına işaret etmiş, fakat çalışanları herhangi bir sebepten dolayı evde kalmak isterse kesinlikle anlayış göstereceğini açıklamıştı. Geçen hafta ise Tesla, istihdam kuruluşlarıyla irtibata geçmiş ve sözleşmelerinin bir süreliğine askıya alındığını ifade etmişti. Bununla birlikte, yüzlerce geçici işçi de koronavirüs nedeniyle işten çıkarılmıştı. Şirketin 2020 yılı için rahatlıkla aşacağını düşündüğü hedefi, 500 bin araç teslimatı yapmaktı. Elektrikli otomobil devi, yatırımcılara bu hedefinde herhangi bir değişiklik olmadığını da aktardı.  

Teknoloji haber bülteni için tıklayınız.

İlgili haberler:

Elon Musk, Kaliforniya’daki hastanelere bin adet ventilatör bağışladı

Elon Musk, solunum cihazlarını tüm dünyaya ücretsiz dağıtacak 

Tesla Model 3, eski çipini kullanmaya devam edecek

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz