tesla model 3

Coronavirüs salgınının yarattığı kriz nedeniyle Çin’deki tedarik zinciri önemli ölçüde etkilenen şirketler arasına Tesla da katıldı. Yaplan açıklamaya göre, elektrikli otomobil devi Çin’deki üretim tesisinde ürettiği Model 3’te aracın eski donanımı kullanmaya devam etmek zorunda kalacak. 

Çin’in Wuhan şehrinden tüm dünyaya hızla yayılmaya başlayan ve son 10 yılın en ölümcül virüsü olduğu belirtilen Coronavirüs sebebiyle birçok şirketin, Çin’deki tedarik zinciri önemli ölçüde etkilenmeye başlamıştı. Virüsün etki alanının agresif bir şekilde genişlemesiyle beraber pek çok teknoloji devi; Çin’deki üretim tesislerini, satış noktalarını ve ofislerini geçici süreyle kapatmak zorunda kalmıştı. Yaşanan bu durum, markaların 2020 ajandalarına eklediği pek çok ürünün tanıtımını geciktirmiş ve üretimde aksamalara sebep olmuştu.  

Yapılan yeni bir açıklamayla bu şirketler arasına, dünyadaki ikinci üretim tesisini Çin’de açmış olan Tesla da katıldı. Şirket, Model 3’ün üretimine Şanghay’da açmış olduğu fabrikasında başlamış ve üretilen ilk araçlar, çalışanlara tahsis edilmişti. Yapılan yeni açıklamaya göre, elektrikli otomobil devi salgının teknoloji dünyasında yarattığı üretim krizi nedeniyle Model 3’te; yeni üretmiş olduğu “Hardware 3.0” çipini kullanmak yerine “Hardware 2.5” isimli eski çipini kullanmaya devam etmek zorunda kaldı. 

tesla model 3 hardware 2.5

Tesla’nın “Model 3” için ürettiği yeni çip, öncekinden 21 kat daha hızlıydı

Dünyanın çeşitli ülkelerindeki “Model 3” kullanıcıları, şirketin açıkladığı gelişmeden son derece mutsuz olduklarını belirtti. Aktarılan detaylara göre, yeni çip görüntüleri işlemede öncekinden 21 kat daha hızlıydı. Bununla birlikte Teslayeni çipi sürüş destek sistemlerindeki otonom sürüş görevlerini iyi bir şekilde yerine getirebilmesi için sıfırdan inşa etmişti. Elektrikli otomobil devi, konuyla ilgili yaptığı açıklamada alınan karardan dolayı üzgün olduklarını ve araç sürücülerinden özür dilediklerini belirtti. Bununla birlikte, durumdan etkilenen “Model 3” sahiplerine tedarik zinciri normale döner dönmez ücretsiz iyileştirmeler sağlanacağı bildirildi.   

Coronavirüs, şirketin Çin’deki faaliyetleri üzerinde daha önce de etkili olmuştu. Şanghay’da açılan “Gigafactory” isimli üretim tesisi otomobil üretimine başladıktan yalnızca birkaç hafta sonra şirket, hükumetin talebi üzerine fabrikanın faaliyetini durdurmak zorunda kalmıştı. Kapatılan fabrika, 10 Şubat’a kadar operasyonlarına devam edememiş ve yaşanan durum, üretimde ciddi gecikmelere sebep olmuştu. 

 Teknoloji haber bülteni için tıklayınız. 

Tesla, dünyanın en hızlı büyüyen markası oldu!

Tesla Y’nin ilk görüntüleri paylaşıldı

Tesla’nın Şanghay’daki fabrika yolculuğu