elon-musk-ventilator

Coronavirüs, dünya genelinde hızla etkisini artırırken özellikle vaka sayısının fazla olduğu ülkeler, tıbbi malzeme tedariki konusunda ciddi sıkıntılar yaşıyor. Pek çok teknoloji devi ise sorunu hafifletebilmek adına çeşitli bağışlar ve üretim çalışmaları yapma yoluna gidiyor. Son olarak Tesla’nın kurucu CEO’su Elon Musk da Kaliforniya’daki hastanelere bin adet ventilatör bağışladığını duyurdu. Musk’ın bu hamlesiyle beraber, elektrikli otomobil devi de COVID-19‘la mücadelede elini taşın altına sokan şirketler arasına katılmış oldu.

Çin’in Wuhan şehrinden tüm dünyaya hızla yayılan Coronavirüs; İtalya, İspanya ve ABD gibi bazı ülkeleri diğerlerinden çok daha fazla etkisi altına alıyor. Vaka sayısının hızla yükseldiği bu gibi ülkeler, özellikle tıbbi malzeme tedariki konusunda ciddi sıkıntılar yaşıyor. Pek çok teknoloji şirketi ise bu sorunu hafifletebilmek adına çeşitli bağışlar veya üretim çalışmaları yapma yoluna gidiyor. Kısa bir süre önce Dyson, nefes almakta güçlük yaşayan hastalar için üretilen bir solunum cihazı olarak da bilinen ve COVID-19 hastaları için oldukça hayati olan yeni bir ventilatör cihazı geliştirdiğini duyurmuştu. Yaşanan bu gelişmeler sonrası, Tesla’nın kurucu CEO’su Elon Musk da Kaliforniya’daki hastanelere bin adet ventilatör bağışladığını açıkladı. Musk’ın bu hamlesiyle beraber Tesla da COVID-19 ile mücadele kapsamında elini taşın altına sokan şirketler arasına katılmış oldu. 

Yakın zamanda Google da Coronavirüsle mücadele kapsamında 50 milyon dolar bağışladığını duyurmuştu. Benzer şekilde Apple, sağlık çalışanlarını salgından koruyabilmek için 9 milyon tıbbi maske bağışında bulunmuştu. Elon Musk ise resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı bir paylaşımda COVID-19 kaynaklı paniğin “aptalca” olduğunu ifade ederek salgına yönelik yaşanan endişeye karşı pozitif bir tutumu olmadığını göstermişti. Fakat ABD, vaka sayılarının oldukça hızlı artması ve geniş bir alana yayılması sebebiyle kısa bir süre içerisinde Çin’i geride bırakarak listede ilk sıraya oturdu. Bu durum, büyük ihtimalle Musk’ın konuyla ilgili tutumunda değişikliğe gitmesine sebep oldu. Yaşanan gelişmeler sonrası elektrikli otomobil devinin kurucu CEO’su Kaliforniya’daki hastanelere bin adet ventilatör bağışladığını duyurdu. 

ABD’de 6 şirket daha ventilatör üretimi için çalışıyor

Konuyla ilgili yine resmi Twitter hesabı üzerinden açıklama yapan Musk, Çin’de bulunan üretim fazlası ve FDA onaylı 1,255 ResMedPhilips ve Medtronic marka ventilatörü satın aldığını ve Los Angeles’a getirttiğini ifade etti. Şirket CEO’su, solunum cihazlarının teslimatının başarıyla gerçekleşmesinin ardından Çin’deki Tesla ekibine, Çin’deki gümrüklere ve Los Angeles’taki gümrüklere teşekkürlerini sundu. 

Kaliforniya Valisi Gavin Newsom ise kısa bir süre önce yaptığı bir sabah toplantısında Musk’ın bu hamlesini “kahramanca bir çaba” olarak adlandırdı. NewsomTesla haricinde General Motors ve 5 diğer şirketin daha kendi fabrikalarında ventilatör üretmek ve ABD’deki olası bir tıbbi cihaz açığını kapatabilmek için elini taşın altına soktuğunu ifade etti. 

Teknoloji haber bülteni için tıklayınız.

Dyson, koronavirüs hastaları için 10 günde ventilatör geliştirdi

Resmi, Türkiye Coronavirüs haritası açıldı

Huawei, Coronavirüs testi geliştirmeye başladı 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz