Türkiye’nin ilk silahlı insansız deniz aracı geliştirildi. ULAQ ismiyle anılan ve Meteksan Savunma ile Ares Tersanesi’nin geliştirdiği Türkiye’nin ilk silahlı insansız deniz aracının prototipi yıl sonunda tamamlanacak.

Meteksan Savunma ile Ares Tersanesi iş birliği çerçevesinde geliştirilen ve Türkiye’nin ilk silahlı insansız deniz aracı (SİDA) olarak anılan ULAQ ile savunma sanayiinde önemli bir adım atılmış olacak. ULAQ’ın bünyesinde barındırdığı özelliklerle Türkiye’nin denizlerdeki gücünü önemli derecede artıracağı söyleniyor.

Ülkemizin ilk silahlı insansız deniz aracı için yapılan çalışmalar birkaç yıldır yoğun bir şekilde sürüyordu. Bu bağlamda mühendislerin Ar-Ge çalışmalarını tamamladığı ve Türkiye’nin ilk SİDA’sının 2020 yılının sonunda prototipinin çıkacağı aktarılıyor. Özelleştirilebilen yapısı ve içerdiği teknolojilerle dikkat çeken deniz aracının her koşula uyum sağlayabileceği belirtiliyor. 

Türkiye’nin ilk SİDA’sı

Meteksan Savunma ve Ares Tersanesi iş birliği ile geliştirilen Türkiye’nin ilk silahlı insansız deniz aracının 400 kilometrelik menzile sahip olduğu aktarılıyor. Türkiye’nin ilk SİDA’sının saatteki hızının ise 65 kilometreye ulaşabildiği belirtilen detaylar arasında yer alıyor. Bunların yanı sıra deniz aracının kriptolu millî haberleşme sistemi altyapısını içerdiği söyleniyor. Türkiye’nin ilk SİDA’sı üzerinde bulunduğu sensörler yardımıyla hem gündüz hem de gece koşullarında kullanılabiliyor. 

İlk silahlı insansız deniz aracının farklı tiplerde yük taşıyabildiği aktarılıyor. Bunlar arasında, deniz aracına yerli füze entegrelerinin yapılabildiği, gerekli görülen anlarda ise elektronik harp ve karıştırma gibi sistemlerinin de eklenebilmesi bulunuyor. Deniz aracının bu sayede her türlü koşulda üstünlük sağladığı belirtiliyor. Türkiye’nin ilk SİDA’sın ayrıca kendisiyle aynı tasarımlara sahip olan insansız veya insanlı deniz araçlarıyla kullanılabilecek. 

İki farklı kontrol mekanizmasına sahip olarak geliştirilen SİDA’nın bu bağlamda Türk donanması tarafından uzaktan kontrol edileceği söyleniyor. Yani Türkiye’nin ilk silahlı insansız deniz aracı otonom olarak kullanılabilecek. 

Yapay zeka destekli deniz aracının 2020 yılının sonunda prototipinin tamamlanacağı ve birkaç yıl içerisinde ise kullanılabileceği söyleniyor.

İlginizi Çekebilir:

Türkiye’nin Elon Musk’ın Starlink Projesini Yakından Takip Ettiği Açıklandı

Türkiye’nin İlk Yerli 3D Yazıcı Üreticisi ‘Zaxe’, 8 Milyon Liralık Yatırım Aldı! 

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz