Cumartesi, Ekim 16, 2021
Ana SayfaDijitalTikTok CEO’su Kevin Mayer İstifa Etti!

TikTok CEO’su Kevin Mayer İstifa Etti!

Yaklaşık 3 ay önce göreve başlayan TikTok CEO’su Kevin Mayer, şirketteki görevinden istifa etti. Popüler video platformunun son zamanlarda karşı karşıya kaldığı siyasi baskılardan dolayı istifa ettiğine işaret edilen Mayer’in koltuğuna ise şirketin ABD operasyonlarının yöneticisi Vanessa Pappas’ın oturacağı belirtildi.  

ABD Başkanı Donald Trump’ınTikTok’un kullanıcı verilerini Çin hükumetine ilettiğini açıklamasının ardından Trump ve TikTok arasındaki gerilim tırmanmıştı. ABD Başkanı, uygulamanın ABD operasyonları satılmazsa platformu ülke ağında yasaklayacağına işaret etmişti. Bunun üzerine; Microsoft, Oracle ve Twitter gibi birçok teknoloji devi, uygulamanın ABD operasyonlarını satın almak için çatı şirket “ByteDance” ile görüşmeler yapmaya başlamıştı. Bu sırada Trump, 2 adet başkanlık kararnamesi imzalayarak TikTok ve WeChat’in ABD’li şirketlerle herhangi bir iş yapmasını yasaklamıştı. Bununla birlikte; şirkete, ABD operasyonlarını satmak veya ülkeden çekilmek için Kasım ayına kadar süre tanınmıştı. 

TikTok ise ABD’li kullanıcıların verileri için ByteDance’den ayrı bir yazılım duvarı oluşturmak gibi iyi niyetli çabalarının ABD hükumeti tarafından görmezden gelindiğini belirterek kararnamelerin, mahkemenin getirdiği koruma kararını ihlal ettiği gerekçesiyle Trump yönetimine dava açmıştı. Yaşanan gelişmeler sonrası; yaklaşık 3 ay önce Disney’deki görevinden ayrılan ve popüler video platformu bünyesinde göreve başlayan TikTok CEO’su Kevin Mayer, şirketteki görevinden istifa ettiğini açıkladı. Mayer’in; istifasına ilişkin yazdığı bir şirket içi mektupta, istifa sebebinin son zamanlarda TikTok’un karşı karşıya kaldığı siyasi baskılar olduğunu dile getirdiği iddia edildi.  

TikTok, istifa ile ilgili kısa bir açıklama yaptı!

TikTok İstifa Açıklama

Diğer yandan; söz konusu istifa ile ilgili açıklama yapan bir TikTok yetkilisi, “Son birkaç aydır değişen siyasi dinamiklerin, Kevin’in ileriye dönük rolünün kapsamını önemli ölçüde değiştirdiğini kabul ediyor ve kararına saygı duyuyoruz. Şirkette geçirdiği zaman için kendisine teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı. Mayer’den boşalan CEO’luk koltuğuna ise geçici olarak TikTok’un ABD operasyonlarının yöneticisi Vanessa Pappas’ın oturacağı belirtildi. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

TikTok, ABD Başkanı Trump Yönetimine Karşı Resmen Dava Açtı!

ABD Hükumetinin, Mark Zuckerberg Nedeniyle TikTok Uygulamasına Savaş Açtığı İddia Edildi

Oracle da TikTok Uygulamasının ABD Operasyonlarını Satın Almak İçin Görüşmelere Başladı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR