Cuma, Ekim 22, 2021
Ana SayfaDijitalABD Hükumetinin, Mark Zuckerberg Nedeniyle TikTok Uygulamasına Savaş Açtığı İddia Edildi

ABD Hükumetinin, Mark Zuckerberg Nedeniyle TikTok Uygulamasına Savaş Açtığı İddia Edildi

Wall Street Journal’ın haberine göre; ABD hükumeti, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg ile yapılan gizli bir görüşmenin ardından TikTok uygulamasına savaş açtı. Söz konusu görüşme, Zuckerberg’ün 2019 yılı sonlarında Washington DC’ye yaptığı bir ziyaret sırasında gerçekleşti.  

Wall Street Journal’ın haberi; ABD hükumetinin, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg ile yapılan gizli bir görüşmenin ardından TikTok uygulamasına savaş açtığına işaret etti. Haberle gündeme gelen iddialar; şirket yöneticisinin, ABD’yi TikTok’a saldırmaya teşvik etmek üzere Donald Trump ile gizli bir toplantı gerçekleştirdiği yönündeydi. Söz konusu görüşmenin, Zuckerberg’ün 2019 yılı sonlarında Washington DC’ye yaptığı bir ziyaret sırasında gerçekleştiği iddia edildi. Aktarılan detaylara göre; Facebook CEO’su, bu ziyaretinde rakibinin oluşturduğu tehdit hakkında hem resmi açıklamalar yaptı hem de hükumet yetkililerine şiddetli tavsiyelerde bulundu.  

Bununla birlikte haber; Zuckerberg ile yapılan görüşmeden sonra senatörlerinTikTok ve veri güvenliği ile ilgili endişelerini dile getirmeye başladığının altını çizdi. Senatör Josh Hawley’nin basın sözcüsü; TikTok’un, dikkatleri Facebook’a ilişkin yasal düzenlemelerden dağıtmak ve kanun yapıcıların, Facebook’un rakibini ortadan kaldırmasına imkan tanımak için kullanıldığına işaret etti. Bununla birlikte, Kelli Ford da Facebook’un TikTok ile ilgili endişe yaratmasının, kendi itibarını artırmak için yaptığı bir PR taktiği olduğunu belirttiDiğer yandan; Facebook’un, lobi faaliyetleri için rekor miktarda harcama yaptığının ve Washington’da bulunan ABD’li teknoloji şirketlerini desteklemek için “American Edge” adlı bir savunma grubu kurduğunun da altı çizildi. 

TikTok, Facebook yönetiminin rakibine zarar vermek için siyaseti kullandığına işaret ediyor

TikTok Facebook

TikTok ise Facebook yönetimini, rakibine zarar vermek için siyaseti kullanmaya çalıştığı gerekçesiyle suçladı. Şirket CEO’su Kevin MayerTemmuz ayında “Lasso” gibi başarısızlığa uğrayan diğer taklitçileri ile aynı şekilde başka bir TikTok taklidi platformu piyasaya sürmesi için Facebook’a çağrıda bulunduğu açık bir mektup yayınlamıştı. Mayer bununla birlikte; Facebook’un, TikTok’un ABD’deki varlığını sona erdirebilmek adına vatansever kılığına girerek kötü niyetli saldırılar gerçekleştirdiğini de sözlerine eklemişti. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Oracle da TikTok Uygulamasının ABD Operasyonlarını Satın Almak İçin Görüşmelere Başladı

TikTok, Trump Hükumetini Dava Etmeye Hazırlanıyor 

Donald Trump, TikTok ile İlgili 2 Kararname İmzaladı! 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR