Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika
Türkiye’nin heyecanla beklenen otomobili Togg T10X’in fiyatının belli olmasının ardından ön siparişler de hızlı bir şekilde başladı. Ancak maalesef bunu fırsat bilen dolandırıcılar, sahte Togg siparişi ile birçok kişiyi dolandırdılar. Elde edilen bilgilere göre ise şu anda en az 21 vatandaş sahtekarlara inanarak toplamda 1 milyon 316 bin 500 TL tutarında para kaybetti.
Türkiye merkezli bir otomobil üretici şirketi olan Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (Togg), 14 Mart tarihinde aracın fiyatının 953 bin Türk lirası olarak açıklamıştı. Bunun ardından ise ön sipariş süreci başlamış ve hatta Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank 41 bin kişinin başvuru yaptığını duyurmuştu. Ancak ön sipariş ve başvuru ücreti talebini fırsat bilen sahtekarlar, en az 21 kişiyi dolandırdılar. İşte detaylar!

Sahte İnternet Sitesi Kurdular

Bilindiği gibi Togg ön siparişlerinin başlaması üzerine vatandaşlar 60 bin TL başvuru ücreti ödeyerek ön siparişlerini oluşturmaya başlamışlardı. Kısa süre içerisinde 41 bin kişinin yapmış olduğu başvurular ise dolandırıcılar tarafından fırsat bilindi. Bu konu için sahte bir internet sitesi kuran çete, vatandaşlardan başvuru parası adı altında para toplamaya başladı ve bu kapsamda tam 1 milyon 316 bin 500 TL para topladı. Emniyet güçleri tarafından tespit edilen çete kısa süre içerisinde çökertildi. Togg satışı için sahte internet sitesi kurup vatandaşları kandıran 4 kişiden 3’ü tutuklandı. Mersin İl Emniyet Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen operasyon kapsamında, en az 21 vatandaşın dolandırıldığı bilgisine ulaşıldı.

Şahsi Hesaplara Para Göndermeyin!

Şebekenin ortaya çıkması ise E.E isimli bir vatandaşın 60 bin TL sözde başvuru ücreti yatırması ve akabinde dolandırıldığını anlaması üzerine çökertildi. Şikayetçi olan E.E. isimli vatandaş, paranın yatırılması için kendisine verilen banka hesabının Y.Ç. isimli bir şahsa ait olduğunu tespit etti. Bu bilginin ardından soruşturmayı derinleştiren kolluk kuvvetleri, Y.Ç. ile birlikte çeteye dahil olan 5 kişiyi daha farklı şehirlerde yakaladılar. En az 21 vatandaşın dolandırıldığı olayda kolluk kuvvetleri, mağduriyetlerin giderilmesi için para toplanan hesapları tespit ederek hesaplara bloke koydu. Dolayısıyla vatandaşlarımızın daha dikkatli olmaları ve şahsi hesaplara riayet etmemeleri gerekiyor. Hatta şirket veya kurumların vatandaşlardan şahsi hesaplara para ödemesi talep etmeyeceklerini unutmamak gerekiyor.
Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz