Okuma Süresi
2 dakika

Yapay zeka alanında yaşanan gelişmeler her geçen gün bir üst seviyeye çıkmaya devam ediyor. Daha ChatGPT’nin yaratmış olduğu rüzgar etkisini kaybetmeden şimdi de Meta’dan yeni bir çalışma duyuruldu. Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın çatı şirketi olan Meta, görsellerde nesneleri ayırt edebilen bir yapay zeka geliştirdi.

Yapay zeka çalışmalarına bir katkı da Meta şirketinden geldi. Bir görünüdeki nesneleri birbirinden ayırt edebilen yapay zeka aracı, daha önceden hiç görmediği nesneleri dahi seçebiliyor. Segment Anything Model (SAM – Her Şeyi Bölümlendirin) adıyla açıklanan yapay zekanın artırılmış gerçeklik dünyasına önemli katkıları olacağı düşünülüyor. İşte detaylar!

Meta’dan Yeni Duyuru

Bir süredir devam etmekte olan yapay zeka çalışmaları, son 1 yılda ise oldukça büyük bir yol katetmiş durumda. Eğitim, sağlık, iş dünyası ya da eğlence dünyası gibi hayatın birçok alanına dair işlemler gerçekleştirebilen yapay zeka, adeta bilim kurgu filmlerini haklı çıkarıyor. Bu gelişmelere bir katkı da Facebook, Instagram ve WhatsApp gibi platformların çatı şirketi Meta’dan geldi. Segment Anything Model (SAM – Her Şeyi Bölümlendirin) olarak tanıtılan yapay zekanın özellikle artırılmış gerçeklik dünyasına büyük katkılar sunabileceği düşünülüyor. Meta tarafından yapılan açıklamaya göre SAM, nesnelerin kendisini değil, ‘nesne’ dediğimiz şeyin ne olduğunu öğrenmiş durumda. Bu kabiliyeti sayesinde SAM, daha önce hiç karşılaşmadığı nesneleri bile seçebiliyor. Böylelikle bu yetenek sayesinde SAM’ ekstra bir eğitime ihtiyaç duymadan nesneleri tanıyabiliyor.

SAM’in Kullanım Alanları

Peki bu şekilde nesneleri tanıma özelliği bulunan SAM, günlük hayatımızda tam olarak ne işe yarayacak? Bu sorunun cevabı için Meta’ya kulak verdiğimizde SAM’in kullanım alanlarının fazlasıyla geniş olduğu ortaya çıkıyor. Bu teknoloji sayesinde görüntüdeki herhangi bir nesne dışa aktarılabiliyor. Bu da artırılmış gerçekliğin hayatımızda yaygınlaştığı bu günlerde dijitalin gerçekliğimize karışmasına destek olabilir, bilimsel çalışmalara yardımcı olabilir. Yani aslında tüm bunlar yeni yapay zekâ teknolojilerinin temelini oluşturabilir. Dolayısıyla SAM’in kullanım alanı, aslında tamamen bizim hayal gücümüzle sınırlı durumda diyebiliriz. SAM’in kullanımına gelince. Meta tarafından hazırlanan demo sayfasında hazır görsellerin üzerinde nesnelerle etkileşimde bulunabilirsiniz. Hatta GitHub sayfasındaki kaynak kodları ile SAM’i kendi görsellerinizde de kullanabilirsiniz.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz