Önümüzdeki 10 yıl içerisinde hayatımıza girmesi beklenen hava taksi için büyük firmalar kolları sıvamaya başladı. Uber ve Boing gibi pek çok ulaşım devi uçan taksi çalışmalarını hızlandırdı ancak Toyota da geleceğin taksilerinde imzasının olmasını istiyor. Japon araba üreticisi, çalışmalara ABD’li hava taksisi girişimi Joby Aviation’a 394 milyon dolar yatırım yapacağını duyurarak başlamış oldu.

Joby, eVTOL (elektrikli hava araçlarının kalkış ve inişi) alanında 2009’dan beri hizmet sağlıyor. ABD destekli bir girişim olan şirket en son Uber ile bir anlaşmaya imza atmıştı.

Toyota Motor Corporation ile önemli bir stratejik iş birliği gerçekleştiren Joby Aviation, Toyota’nın araç üretim deneyiminden yararlanacak ve Toyota’nın Joby Aviation için geliştirdiği elektrikli dikey kalkış ve iniş uçaklarını kullanacak.

Toyota uçan arabalarda öncü şirketlerden biri olmasının yanı sıra ciddi yatırımlar ayıran bir şirket olarak da anılıyor. Uçan araba sevdasını gizlemeyen Japon şirket ilk ciddi adımını da Joby ile atmış oldu.

Toyota’nın Joby’e 394 milyon dolarlık yatırım yapmasının ardından Toyota Başkan Yardımcısı Shigeki Tomoyama’nın Joby yönetim kuruluna katılacağı belirtilirken, Toyota CEO’su ve Başkanı Akio Toyoda da yatırımla ilgili, “Müşterilerimizi hem karada şimdi de hava da istedikleri yere ulaştırmayı umuyoruz” dedi.

Toyota ile birlikte toplam yatırım 720 milyon dolar oldu

Joby Aviation, Seri C turuyla birlikte fonuna 590 milyon dolar daha ekleyerek toplamda 720 milyon dolar fona ulaştı. Joby’nin önceki yatırımcıları arasında Intel Capital, JetBlue Technology Ventures ve Toyota AI Ventures gibi şirketler de bulunuyor.

JoeBen tarafından 2009 yılında Kaliforniya’da kurulan Joby Aviation’ın tescilini aldığı eVTOL ilk hava taksisi tek şarjla 200 mil uçabiliyor. Ayrıca bu hava taksilerinin diğer uçaklara göre 100 kat daha sessiz çalıştığı belirtiliyor.

Şehir içi hava ulaşımı 10 yıl içinde kullanılmaya başlanacak

Uçan taksiler, 10 yıl içerisinde hayatımıza girebilir