Çin merkezli şirket, 2012 yılı itibarıyla Ericsson’u geçerek dünyanın en büyük sağ ve telekomünikasyon cihazı üreticisi konumunda. Böyle güçlü bir konumda yer alan Huawei, Amerikan hükümetinin ticari yaptırımlarına rağmen geçtiğimiz sene 240 milyon adet akıllı telefon satışı yapmayı başardı.

Yaşanan tüm sorunların aksine, Huawei 240 milyon adet telefon satışı yaptı ve bu modellerdeki P ve Mate serierinde 2019 yılı baz alındığında yüzde 50 oranında arttırdı. Dünya çapında sevkiyatlarını başarılı bir şekilde arttıran şirket, P ve Mate serileri ile yükselen bir ivme kazandı.

Huawei’nin şu anki başkanı Xu Zhijun, firmanın yıllık gelirini (850 milyar Çin Yuanı (123 milyar dolar)) %18 oranında arttırdığını ve Amerika ile yaşanan politik sıkıntılar yüzünden Play Store’a karşı kendi mobil hizmet ekosistemini geliştirmeyi hedeflediklerini açıkladı. Ek olarak bunu başardıklarında daha hızlı bir yükseliş ivmesi yakalayacaklarını belirtti. Finansal sonuçların tam olarak bekledikleri gibi olmadığını açıklayan şirket, yine de bu durumu iyi bir şekilde yönettiklerini ifade ediyor.

Tüm bu yaşanan sıkıntılara rağmen Huawei, tanıttığı Watch GT2 modeliyle 3 ayda 2 milyon adet satış barajını aştıklarını açıkladı. AirPods’a rakip tam kablosuz kulaklık FreeBuds 3 de 1 ayda 1 milyon satış rakamını aştı. Son olarak sağlık uygulaması olan Huawei Health ise 170’i aşkın ülkede yaklaşık 400 milyon kullanıcıya hizmet sağlıyor. Şirket, gün geçtikçe ekosistemini geliştirmeye devam ediyor.

Huawei P30 lite 64 GB fiyatı ve teknik özellikleri