Trafik Cezaları E-Mail

Resmi Gazete’de kısa bir süre önce yayımlanan yeni düzenleme, trafik cezalarında ‘mail’ ile bilgilendirme dönemini başlattı. Yapılan düzenlemeye göre; plakaya yazılan trafik cezaları, artık doğrudan ‘Hazine ve Maliye Bakanlığı’ tarafından araç sahiplerinin sisteme kayıtlı kişisel e-mail adreslerine gönderilecek. Benzer şekilde; kiralık araçlarda da ihlalde bulunan kişinin ‘Kiralık Araç Bildirim Sistemi’nden anlaşılması halinde, tebliğ araç sahibi yerine aracı kiralayan kişinin e-mail adresine iletilecek. 

Resmi Gazete’de kısa bir süre önce yayımlanan yeni düzenleme, trafik cezalarında ‘mail’ ile bilgilendirme dönemini başlattı. Sürücüler, genellikle kendi araçlarına yazılan trafik cezalarından sistemi kontrol etmedikleri sürece haberdar olmuyordu. ‘Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın teknik altyapısını kullanarak uygulanmaya başlayacak yeni düzenlemenin, bu soruna da bir çözüm getirmeyi amaçladığı ifade edildi. Yapılan düzenlemeye göre; araç tescil plakalarına yazılan trafik idari para cezaları ve bu cezalara ilişkin karar tutanakları, artık ‘Hazine ve Maliye Bakanlığı’ tarafından doğrudan araç sahiplerinin sisteme kayıtlı ‘e-mail’ adreslerine gönderilecek. Bu sayede; araç sahipleri ve sürücüler, doğrudan kişisel ‘e-mail’ adresleri üzerinden araçlarına yazılan trafik cezalarından haberdar olabilecek. 

“Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanaklarının Düzenlenmesinde, Tahsilinde ve Takibinde Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” adı altında Resmi Gazete’de yayımlanan karar kapsamında; trafik cezası alan kişilerin e-mail adreslerine, bir bilgilendirme mesajı iletilecek. Söz konusu düzenleme, kiralık araç kullanan kişiler için de geçerli olacak. Kiralık araçla ihlal yaptığı tespit edilen kişiler, ‘Kiralık Araç Bildirim Sistemi’nden kontrol edilecek. İhlal tarihinde aracı kiralayan kişinin anlaşılması durumunda; trafik idari para cezası karar tutanağı, araç sahibi yerine doğrudan aracı kiralayan kişi adına düzenlenerek o kişinin sisteme kayıtlı kişisel e-mail adresine tebliğ edilecek.  

Trafik cezası için sisteme kayıtlı e-mail adresi bulunmayanlar, “gib.gov.tr” adresini ziyaret edecek

Trafik Cezası Sisteme Kayıtlı E-Mail Adresi

Diğer yandan; trafik cezası ile ilgili elektronik tebligat almak isteyen, fakat sisteme kayıtlı e-mail adresi bulunmayan sürücüler, “gib.gov.tr” adresinden aldığı cezalara ilişkin bilgilere erişebilecek. Bununla birlikte, ‘Gelir İdaresi Başkanlığı’nın ilgili birimlerine başvurarak da trafik cezalarından haberdar olunabilecek. Ayrıca ‘e-Devlet’ ağındaki ‘Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama’ seçeneğinden de plakaya yazılan cezalara ulaşılabilecek. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Ekin Smart City Solutions, ‘Ekin X Spotter’ İsimli Kapsamlı Trafik Yönetimi Çözümünü Tanıttı

Sokağa Çıkma Yasağı Sona Erince Trafikte Yüzde 56 Yoğunluk Artışı Oldu

Elektrikli Scooter Yasası Yürürlüğe Girdi: 15 Yaş Altı Kullanamayacak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz