iPhone Çoklu Kullanıcı Desteği

ABD’li teknoloji devi Apple, ‘iPhone’ ve ‘iPad’lere çoklu kullanıcı desteği eklemeye hazırlanıyor. Yeni özelliğin gelmesinin ardından tek bir cihazı, birden fazla kullanıcının güvenle kullanabileceği ifade ediliyor. Cihaza eklenen kullanıcı profillerinin, birbirlerinin hassas kişisel verilerine erişiminin olmayacağının da altı çiziliyor.  

Beebom’un haberine göre; ABD’li teknoloji devi Apple, gelecek haftalardaiPhone ve ‘iPad’lere çoklu kullanıcı desteği eklemeye hazırlanıyor. Yeni özelliğin gelmesinin ardından tek bir cihaza, güvenle birden fazla kullanıcı profili eklenebileceği ifade ediliyor. Cihaza eklenen kullanıcıların, birbirlerinin hassas kişisel verilerine erişiminin olmayacağının da altı çiziliyor. Yakın zamanda Apple’ın, konuya ilişkin bir patent almış olduğu da biliniyor. Söz konusu patent; bir veya birden fazla kullanıcının, bir Apple cihaza güvenli bir şekilde ve kendi sınırları içerisinde erişmesini mümkün kılan teknolojiyi açıklıyor. Şirket, patent dosyasında hem tek kullanıcılı mobil bilgi-işlem cihazlarına hem de çok kullanıcılı dizüstü ve masaüstü bilgi-işlem cihazlarına referans yapıyor.  

Patent içerisinde ayrıca, “Bir bilgi-işlem cihazı, birden çok şifre veya şifreleme anahtarının sisteme erişimi olan her bir kullanıcı hesabıyla ayrı ayrı ilişkilendirilebildiği bir teknoloji üzerinden birkaç şifre ve şifreleme anahtarı kullanabilir” ifadelerine yer veriliyor. Bu nedenle; çoklu kullanıcı desteğinin eklenmesiyle birlikte, Apple cihazların birden çok kullanıcıyı parolalar ve şifreleme anahtarları aracılığıyla tanıyabileceği dile getiriliyor. Fakat bu tip bir durumda; birincil kullanıcının ödeme bilgileri ve hesap bilgisi gibi kişisel verilerinin, güvence altına alınması gerekiyor. Öte yandan, tarayıcı verileri gibi paylaşımlı bilgilere ise erişim izni talep edileceği tahmin ediliyor. Patent; bu konuya ilişkin olarak Apple cihazlarda, ‘Yönetici’ ve ‘Kullanıcı’ gibi farklı grup anahtarları oluşturulabileceğine ve böylece, farklı erişim seviyelerinin etkinleştirilebileceğine işaret ediyor.  

iPad’ ve ‘iPhone’larda çoklu kullanıcı desteği, Apple’ın 2013’ten beri üzerinde çalıştığı bir konuydu 

iPad Çoklu Kullanıcı Desteği

Diğer yandan;iPad ve ‘iPhone’ gibi cihazlarda çoklu kullanıcı desteği, çok uzun zamandır kullanıcılar tarafından talep edilen bir özellikti. 2013 yılında Apple, tek bir ‘Touch ID’yi destekleyen bir cihaza birden çok kullanıcının nasıl erişim sağlayabileceğine ilişkin çalışmalar yürütmüştü. Ancak özellik, daha sonra teknoloji devi tarafından rafa kaldırılmıştı. Alınan yeni patent ise uzun süredir Apple cihazlara gelmesi beklenen özelliğin, nihayet ‘iPhone’ ve ‘iPad’lere ekleneceği ile ilgili bir ipucu olarak görüldü. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Apple’ın ‘AppStore Küçük İşletme Programı’ Başladı

Elon Musk, Geçmişte Tesla’yı Apple’a Satmaya Çalıştığını Açıkladı

Apple ‘Mac’ Bilgisayar Satışları, 2020 Yılının 3. Çeyreğinde Yüzde 50 Artış Gösterdi 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz