Türk Telekom, iş birliği yaptığı Argela ile birlikte yeni bir projeye imza attı. Ses getirecek yeni projede şirket, şebeke teknolojilerinde stratejik üstünlük sağlayacak olan SEBA ’yı dünyada ilk kez canlı sahada internet, IPTV ve ses servisleri ile deneyimleyen şirket oldu. Yüksek hızların sağlandığı, sanallaştırma üzerine kurgulanan ve açık kaynak platformunda geliştirilen SEBA: Yazılım Tanımlı Fiber Genişbant Erişim Sistemi anlamına geliyor.

Türk Telekom, iştiraki Argela ile birlikte geliştirdiği şebeke teknolojilerinde stratejik önem taşıyan öncü bir teknolojiyi dünyada ilk kez Türkiye’de deneyimleyen şirket oldu. Argela ve Amerika’daki iştiraki Netsia’nın, Türk Telekom ile üzerinde çalıştığı “Yazılım Tanımlı Fiber Genişbant Erişim Sistemi, SEBA (Software Defined Network Enabled Broadband Access)” yaklaşık bir yıldır Türkiye’de iki ilde deneme kapsamında gerçek müşterilerle devam eden saha test ve iyileştirmelerinin ardından çalışmaya başladı. Dünyanın önde gelen teknoloji şirketleri ile birlikte, yönetiminde Türkiye’den sadece Türk Telekom’un yer aldığı uluslararası bir organizasyon olan Open Networking Foundation (ONF) da böylelikle SEBA çalışmalarının somut örneğini Türk Telekom ile gerçekleştirdi.

“SEBA”, kaynak tasarrufu sağlayacak

SEBA, yazılım tabanlı bulut bilişim teknolojileri ile Telekom operatörlerinin sanal sunucuları üzerinde çalışarak, donanım altyapı maliyetini azaltıp kaynak tasarrufu sağlıyor. SEBA, ONF çatısı altında dünyanın önde gelen teknoloji devlerinin mimari, kodlama, test gibi alanlardaki ortak katılımı ile başladı. Türk Telekom bünyesinde Netsia ve Argela ekiplerinin geliştirmeleri ile dünyada ilk kez canlı müşteri ile sahada deneyimlendi.

Yerli ve Milli bir iletişim altyapısı için Açık Kaynak Kodlu Platform’ları da ekosisteme dahil ederek yerlilik fırsatını artırıyoruz

Türk Telekom “SEBA” ile yeni nesil fiber teknolojilerine katkı sağlıyor

Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç, bu çalışmaların, gelecekte operatörlere, müşterilerine sunacakları servisler için çeviklik ve çeşitlilik sağlayacağını vurguladı. Kıraç: “Açık ve standart ara yüzlerden oluşan yazılım tabanlı erişim platformları sayesinde geleneksel üreticilerin yanında küçük ama innovatif üreticilerin de ekosisteme dahil olmasını sağlıyoruz. Bu tedarikçiler arasına yerli üreticilerin de girebilmesi sağlanacak. Hatta geliştirecekleri ürünleri yurt dışına ihraç edebilmesi için bu çalışmayı, çok önemli bir fırsat olarak görüyoruz. Mevcut fiber yatırımlarımız devam ederken yeni nesil fiber teknolojilerinin geliştirilmesine de katkıda bulunuyoruz.” dedi. 

Yusuf Kıraç, ONF platformu bünyesinde geliştirdikleri SEBA’yı iki ilde canlı şebekede belirli kullanıcılarla devreye alarak dünyada bir ilke imza attıklarını belirtti. Kıraç “SEBA sayesinde, son kullanıcılara yeni servis sağlama süresi kısalacak, bu durum kullanıcı deneyimini de olumlu yönde etkileyecek. Kendi mühendislerimizin geliştirdiği bu yeni teknolojiyi kullanmak heyecan ve gurur verici” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir:

Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone ’dan Yerli Uygulamalar için İş Birliği

Türk Telekom 10GB’lık Filmi 8 Saniyede İndirilebilen XGS-PON Teknolojisini Test Etti 

5GHz modem önerisi : Zyxel kablosuz modem VMG3625-T50B inceleme:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz