Geçtiğimiz yıl üçüncü seviye otonom sürüş sisteminin onay aldığını duyuran Mercedes-Benz, ilerleyen dönemlerde yollarda olacak modellerinde otomatik drift modu sunabileceklerini açıkladı. Yeni araçlar artık kendi kendine drift yapabilecek!

Gelişen teknoloji, her alanda olduğu gibi otomobil sektöründe de kullanıcıları şaşırtacak yeniliklere imza atıyor. Tesla ve Mercedes-Benz gibi dev markalar geliştirdikleri otonom sürüş sistemleriyle kullanıcılara rahatlık ve konfor sunmayı amaçlıyor. Otonom sürüş sistemlerinde seviye atlatan bir yenilik ise, Alman otomobil devi Mercedes’ten geliyor.

Sistemler geliştikçe, otomobillere sürücülerin sürüş keyfini artıracak modlar ekleniyor. Bu modlar arasında spor sürüş keyfini tatmak isteyen sürücüleri memnun edebilecek drift modu da yer alıyor. Birçok araçta bu tür modlar sürücünün manuel kontrolüne bırakılırken, Mercedes drift modunu otonom sürüş sistemiyle birleştirmeyi hedefliyor.

Otonom Drfit Modu Yeni Araçlarda Kullanıma Sunulacak!

Tüm diğer markalar gibi Mercedes de elektrikli araçlar üzeride çalışmalarına devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde elektrikli motora sahip 2024 Mercedes AMG C63 S’i tanıtan Mercedes, gelecekteki elektrikli araçlara otonom drift modunu da eklemeyi planlıyor.

Mercedes’in Global Araç Geliştirme yöneticisi Joerg Bartels bir röportajda şirketin otomatik drift modunu, ilerleyen dönemlerde üretilecek araçlarla kullanıcılara sunabileceğini açıkladı. Bu teknolojiyi araçlarına entegre edebileceklerini söyleyen Bartels, otomatik drift modu için çok fazla alana ihtiyaçları olduğunu ancak bu sistemin hayata geçirilmesi için tek sorunun bu olmadığını söyleyerek, şirketin otonom drift modunu hayata geçirebilmesi için direksiyon kontrolünü de sürücüden almak zorunda olduğunu belirtti.

Joerg Bartels tarafından yapılan bu açıklama, otonom drift modunun araçlara eklenmesinin imkansız olmadığını gösterdi. Bu açıklama üzerine analistler, geçtiğimiz günlerde tanıtılan AMG C63 S modelinde otonom drift sisteminin karşımıza çıkabileceğini tahmin etti. Bakalım bu teknoloji ile ne zaman buluşabileceğiz?

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz