Huawei, ilk olarak Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan corona virüsünün yayılmasını engellemek amacıyla 5G baz istasyonu kuracak. Şirket, Çin’in 6 günde yapacağı 1000 yataklı hastaneye yüksek hızda bağlantı sağlayabilmek için çalışmalara başladı. 

Tüm dünya panik halinde virüsün durdurabilmesi adına planlamalar yaparken Dünya Sağlık Örgütü bünyesindeki uzmanlar ve özellikle Çin’de sahada bulunan sağlık görevlileri virüsün yayılmasını engellemek için tüm güçleriyle çalışmaya devam ediyor. Ancak söz konusu virüs çok hızlı bir şekilde yayılmaya devam ediyor. Uzmanların bu süreçte birbirleriyle anlık olarak iletişim halinde olması virüsün yayılma hızını belli bir nebzede azaltmaya yardımcı olacağı için Huawei bugün yapmış olduğu duyuruda 5G baz istasyonlarını kurmaya başladığını açıkladı. 

Corona virüsüyle savaşılacak hastaneye 5G baz istasyonu kurularak iletişim hızlandırılacak

Çin’in 6 günde yapacağını söylediği Wuhan Vulcan Mountain Hospital hastanesine 5G baz istasyonları kurmak için çalışmalara başladığını söyleyen Huawei; Hubei Mobile ve Hubei Unicom şirketleriyle çalışmaya destek verecek. 

Huawei’nin Hubei yetkilileri geçen hafta ortaya çıkan corona salgının önüne geçebilmek için 23 Ocak’ta 150 kişilik bir ekip kurdu.  Wuhan Şehri Salgın Önleme ve Kontrol Acil Merkezi’nden gelen 5G baz istasyonu görevinin ardından ekip hemen işe koyuldu. Ağ planlamasından araştırmaya, tasarımdan fiber kabloların yerleşimine kadar yapılan tüm planlar yalnızca 3 gün içinde yapıldı.

Söz konusu hastanenin yakınlarında üç büyük operatör inşa edilecek. Hubei’nin açmış olduğu 5G bağlantıları sayesinde Wuhan Vulcan Mountain Hospital, ultra hızlı bağlantıya sahip olacak. Bu sayede yüksek hızlı veri erişimi ve alışverişi, uzaktan danışma, uzaktan izleme ve diğer birçok servis mümkün hale gelecek

Corona virüsü ülkelere yayılmaya devam ediyor: Kanada’ya da sıçradı!