Cep telefonu market paylaşımı Mayıs 2020

Türkiye için mayıs ayı cep telefonu market paylaşımı statcounter.com tarafından paylaşıldı. Paylaşılan istatistiklerde liderliği Samsung yürüttüğü gözlemlenirken, yıllık bazda en büyük kazanç oranının Xiaomi tarafından elde edildiği gözlemlendi. Yerli üreticiler General Mobile, Vestel ve Casper’ın yılın aynı dönemine kıyasla %27-28 oranında  kayıp yaşadığı gözlemlendi.

Türkiye cep telefonu market paylaşımında Xiaomi atağı

Türkiye’nin de dahil olduğu pek çok pazarda mobil cihaz araştırması yayınlayan statcounter Mayıs 2020 verilerini açıkladı. Markaların geçtiğimiz yılın aynı dönemine ait verilerinin de yansıtıldığı tabloda oldukça ilginç veriler bulunuyor. Cep telefonu pazarının liderine baktığımızda bir önceki yılda olduğu gibi Samsung bizleri karşılıyor. %47,78 pazar payı ile en yakın rakibinin yaklaşık üç katı olan Güney Koreli teknoloji devi yıllık bazda %3,95 oranında kayıp yaşadı. Mayıs 2019’da %51,73 oranında bir paya sahip olan şirket liderliği %47,78 ile korumayı başardı. Pazar payı liderini takip eden firma ise Apple oldu. Serilerinde uygun fiyatlı akıllı telefonları ön plana çıkaran Apple, %15,99 pazar payı ile ikinci sıraya oturdu. Bir önceki yılın aynı ayına göre %0,41 oranında kayıp yaşayan şirket diğer firmalara kıyasla payını daha stabil tuttu. Google ile yaşadığı sorunlar ile gündeme gelen Huawei ise pazar payını önemli ölçüde arttırdığı gözlemleniyor. %13,61 oranında marketten pay alan Huawei 2019 Mayıs ayına kıyasla %3,77 oranında bir kazanç elde etti. Uygun fiyatlı akıllı telefonları ile Türkiye pazarında popülerliğini arttıran Xiaomi, firmalar içerisinde yüzdesel bazda en fazla kazancı elde eden şirketlerden biri oldu. 2019 Mayıs ayında sadece %1,8 oranında pazar payına hakim olan Xiaomi, bu yılın mayıs ayında %6,81 pazar payına ulaştı.

Yerli cep telefonu market pazarı Mayıs 2020
Yerli üreticiler market paylaşımı – Mayıs 2020

Yerli üreticilere göz attığımızda ise pazarda üç büyük pay sahibi General Mobile, Vestel ve Casper’ın kayıplar yaşadığı gözlemleniyor. Halihazırda %3,55 pay sahipliği ile beşinci sırada bulunan General Mobile, geçtiğimiz yıl %4,99 oranında bir paya sahipti. Buda şirketin pazar payında %28,85 oranında gerilediğini ifade ediyor. Benzer durumları Vestel için de söylemek mümkünken, Casper tarafında  pazar payı sahipliğinde %10,66 oranında bir gerileme kaydedildiği gözüküyor.

İlginizi çekebilir:

Estonya Türk Girişimcilerin Dünyaya Açılmasında Önemli Bir Fırsat

Bu Hafta Çıkacak En Yeni Oyunlar 21-27 Haziran 2020

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

 

1 Yorum

  1. Yerli üreticiler özellikle müşterileri ile kuracağı bağlılık ile pazar paylarını mutlaka artırmalıdırlar. Anormal döviz kaybediyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz