Sony dün, Alpha serisinin en yeni üyesi Alpha 7R V kamerasını tanıttı. Türkiye’de aralık ayında satışa sunulması beklenen cihazın, görüntü kalitesi dikkat çekti.

Kamera konusunda öncü şirketlerden Sony, dün yeni cihazını tüm dünyaya tanıttı. Alpha 7R V ismi verilen kameranın yapay zekâ tabanlı otomatik odaklama özelliği ile yüksek çözünürlüklü bir görüntüleme deneyimi sunacağı belirtildi. Açıklamalara göre aynasız değiştirilebilir lensli fotoğraf makinelerinin en yenisi olan Alpha 7R V, kullanıcılara Alpha gövdesindeki en iyi görüntü kalitesini sunacak.

61 MP Görüntü Sensörü

Alpha 7R V, 61 MP yüksek çözünürlüklü görüntü sensörü ve BIONZ XR İşleme Motoru ile birleştirilmiş yeni yapay zekâ sistemini buluşturarak, yüksek görüntü kalitesi sunmayı amaçlıyor. Şirket bu birleşimin, fotoğraf ve video için odak tanıma ve yakalamada yeni atılımlar sağlayacağını ifade ediyor.

Yapay Zeka ile Kullanıcıların İşi Kolaylaşacak

Kameranın derin öğrenmeyi içeren yeni bir yapay zekâ teknolojisi sayesinde, gelişmiş odak tanıma özelliğine sahip yeni nesil AF özelliğiyle öne çıktığını belirtti. Son teknoloji yapay zekanın insan poz tahmini hakkında ayrıntılı bilgileri kullanarak kameranın odak tanıma doğruluğunu önemli ölçüde iyileştirdiği ve potansiyel çözünürlüğünden tam olarak yararlandığı kaydedildi. Ayrıca yapay zekânın içerik tanıma, araçlar ve böcekler dahil olmak üzere birçok yeni konu türünü içerecek şekilde kullanıcıların işini kolaylaştırdığı da aktarılıyor.

Sony, yeni kamerada yapay zekaya ek olarak, önceki nesil kameralarda bulunan birçok özelliğin geliştirilmiş halde bulunduğunu da aktardı. İlk defa 7R serisinde yer alan bu gelişmiş özellikler şu şekilde açıklandı:

  • Güçlü Gerçek Zamanlı İzleme
  • Daha hızlı ve daha hassas geniş alan, yüksek yoğunluklu AF sistemi
  • AF/AE izleme ile 10 fps’e kadar kesintisiz çekim
  • 7 fps’e kadar sessiz, titreşimsiz çekim
  • Yüksek hızda sürekli olarak 583’e kadar sıkıştırılmış RAW görüntü çekim

Alpha 7R V, en yeni BIONZ XR görüntü işleme motoru ve yaklaşık 61,0 efektif megapiksele sahip 35 mm full frame arkadan aydınlatmalı Exmor R CMOS görüntü sensörüyle ayrıntıları fark etme imkanı sunuyor. 7R, Piksel Kaydırmalı Çoklu Çekim özellikleri sayesinde kullanıcılara; bilgisayar kullanarak birleştirme, birden çok piksel kaydırmalı görüntüleri yakalama, hassas gövde içi sabitleme sistemi kontrolünden yararlanma ve detaylı bir çözünürlük elde etme şansı tanıyor.

8K Video Kaydı

Dikkat çeken fotoğraf özelliklerinin yanı sıra, kameranın video özelliklerinin de bir hayli gelişmiş olduğu göze çarpıyor. Sony cihazın, 8K çözünürlükte video, 6.2K’dan yüksek örneklemeli 4K video özelliklerine sahip olduğunu söylüyor. Sony’nin yeni kamerası 7R, gelişmiş odak tanıma, solunum telafisi, gelişmiş gövde içi görüntü sabitleme gibi özelikler de vadediyor. Veriler, Wi-Fi (802.11ac) 2×2 MIMO veya USB-C bağlantı noktası aracılığıyla kablolu SuperSpeed USB 10Gbps bağlantısı üzerinden yüksek hızda aktarılabiliyor.

Yapısal olarak bakılınca 7R’ın; geleneksel eğilebilir monitörün faydasını, yandan açılan değişken açılı esneklikle ve 9,44 milyon noktalı bir elektronik vizörle birleştiren, yeni bir 4 eksenli çok açılı LCD monitöre sahip olduğu göze çarpıyor. Cihaz ayrıca çeşitli özelleştirilebilir işlevlere sahip yeni bir menü sistemiyle geliyor. Dokunma hassasiyetini koruyan yeni ekran koruyucusu sayesinde monitörü lekelere ve parmak izlerine karşı koruyor. Geri dönüştürülebilir plastik malzemelerin kullanıldığı kameranın üretiminin yenilenebilir enerji kullanan bir tesiste geliştirildiği aktarılırken Sony’nin sürdürülebilirliğe değer verdiği ve çevresel ayak izini azaltmaya çalıştığı söyleniyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz