Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
3 dakika

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca koronavirüs son durum tablosunu paylaştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter’dan yaptığı paylaşımda 14 Nisan’da 33 bin 70 adet koronavirüs testinin yapıldığını ve 4 bin 62 testin pozitif çıktığını belirtti. Ayrıca 14 Nisan’da koronavirüs sebebiyle 107 vatandaşımızın hayatını kaybettiği bilgisi paylaşıldı.

Günlük Koronavirüs Tablosu ’nda yer alan bilgilere göre, son 24 saatte 33 bin 70 test yapıldı. Yapılan testlerin 4 bin 62’si pozitif çıktı. 14 Nisan’ı da ele alınca Türkiye’deki koronavirüs son durum vaka sayısı toplamda 65 bin 111’e yükselmiş oldu. 14 Nisan’da koronavirüs sebebiyle hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısının ise 107 olduğu bilgisi paylaşıldı. Yeni verilerle birlikte Türkiye’de bugüne kadar toplamda bin 809 kişi salgın sebebiyle hayatını kaybetmiş oldu. Son 24 saatte iyileşen hasta sayısının ise 842  olduğu bilgisi paylaşıldı. Toplamda 4 bin 799 vatandaşımız koronavirüs hastalığını atlatarak, tedavisini tamamlamış oldu. Koronavirüs günlük tabloda yer alan verilerde toplam entübe sayısının bin 87 olduğu ve toplamda bin 809 hastanın ise yoğun bakımda gözlem altında tutulduğunu bilgileri paylaşıldı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın koronavirüs son durum paylaşımı:

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bilim kurulu toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Fahrettin Koca’nın açıklamalarından satır başları:

Salgını en az kayıpla aşacağız

Koronavirüse karşı mücadelemiz birlikteliğimiz olmuştur. Bir salgının aşamaları hakkında kesin ifadeler kullanılamaz. Şu ana kadar aldığımız sonuçlar, Türkiye’nin salgını en az kayıpla aşacağına işaret ediyor. Tedbirler yüzde yüz uygulanmadığı halde alabiliyoruz. Kurallara istisnasız uyalım. Sonuca odaklanalım. Bilelim ki tedbir yüzde yüze ulaştıkça uğraşılacak tek sorun vakalardır.

Vaka sayısı düşüşte

Vaka sayıları gün geçtikçe artıyor. Vaka sayıları veriler pek çok ülkede tartışma konusu. Türkiye’de tespit edilen her olay sizin gözünüzün önündedir. Hastalık Amerika’da 10., İtalya’da 8. haftada, İspanya’da 9. haftada bir günde görülen en yüksek vakaya ulaştı. Türkiye’de iste 4. haftada ulaştı. Yani Türkiye’de vaka artış hızı düşüşe geçti.

Filyasyon uygulaması devam ediyor

Yayılma hızını kontrol altına almaya başladık. Filyasyon kelimesini çok duydunuz. İşte bu ağırlıklı filyasyonla oldu. Bu kelimeyi ilerideki günlerde unutmayacaksınız. Filyasyon bildiğiniz gibi bulaşıcı hastalıkla ilgili temas zincirinin tanınmasının adıdır. Vaka artış hızının erkenden düşüşe geçmesini biz filyasyon uygulaması ile sağladık.

Filyasyonda neler oluyor? Bu kişilere ulaşılıyor. Tanı konanlar izole ediliyor ve tedavilerine başlanıyor. Filyason uygulaması soruya güçlü bir cevap getiriyor. Biz nokta atışı yaparak ilerliyoruz. Yaygın temas taraması, sıkı takip. Salgının önünü kesmenin yolu bu. Dünyada birçok ülke ise filyasyonu kullanmayıp sadece şikayetle ilerliyor.

Türkiye’de ölüm artış hızındaki yavaşlama 5. haftada gerçekleşmiştir. En erken yakalan ülkeyiz. Vaka artış hızının inişe geçmiş olması mücadelede doğru yolda olduğumuzun, tedbirlerin sonuç verdiğini ve sonuç alacağımızın işaretidir. Yöntemi ilkece benimseyen en yaygın şekilde filyasyon yapan Türkiye’dir. 261 bin 989 temaslı kişi belirlenmiştir

Filyasyon ekibinin çalışmaları

Yeni bir tanı konduğunda nasıl yapıyoruz. Hastanın detaylı bir hikayesini, kimle ne zaman görüştüğü yakınlarındaki insanların bilgileri toplanıyor. Bir vaka tespit edildiğinde iş ve ailesi otomatik sisteme düşüyor. Filyasyon ekibi de harekete geçiyor. 3 kişiden oluşan ekipler vaka ortaya çıkar çıkmaz 48 saat zaman zarfında taranmaktadırlar.

Sokağa çıkma yasağı kararı

Bilim Kurulunun her zaman üzerinde durduğu bir şekilde izolasyonun. Hareketliliği azaltan teması azaltan teması hedefleyen her türlü yaklaşım Bilim Kurulu’un istediği bir durum. Sonuçları ile ilgili biz bütün rakamları şeffaf bir şekilde her gün sizlere aktarıyoruz. Kamuoyu biliyor. Dolayısıyla hepimiz önümüdeki günlerde bu sonuçları görmüş olacağız.

İlgili Haberler:

Facebook koronavirüs için Topluluk Yardımı uygulamasını Türkiye’de hayata geçirdi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Coronavirüs için bilgilendirici bir site açtı

DEEPFAKE, ZOOM SOHBETLERİ, TELEFON BAĞIMLILIĞI, ONLİNE ALIŞVERİŞ – DigiToll #10

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz