çin tazminat davası

Küresel bir krize neden olan ve bu zamana kadar 739 binden fazla insanda tespit edilen yeni tip koronavirüs hakkında ortaya çeşitli teoriler atıldı ve atılmaya devam ediyor. Bunlardan belki de en korkutucusu, covid-19’un biyolojik bir silah olduğu teorisi. Söz konusu komplo teorisi için bir grup ABD’li avukat Çin ’e tazminat davası açtı. 

Ortaya çıktığı ilk günden bu yana tüm dünyanın neredeyse tek gündemi haline gelen yeni tip koronavirüs için, ortaya inandırıcılığı olmayan bir sürü komplo teorisi atıldı. İşte o teorilerden biri ise yeni tip koronavirüsün aslında bir biyolojik silah olduğuydu. Yeni tip koronavirüsün insanların ölümüne sebebiyet vermesi için geliştirildiği de iddialar arasında yer alıyordu. Aslı astarı olmayan bu komplo teorisi için bir grup ABD’li avukat, virüsün ilk çıktığı ülke olan Çin ’e tazminat davası açtı. 

Çin’e 20 trilyon dolar değerinde bir tazminat davası açan avukatların başında, eski ABD Adalet Bakanlığı savcısı Larry Klayman yer alıyor. Larry Klayman ile birlikte ise kar amacı gütmeyen lobicilik organizasyonu Freedom Watch bulunuyor. Söz konusu avukatlar Çin hükümeti, Çin ordusu, Wuhan Viroloji Enstitüsü ile enstitü direktörü Shi Zhengli ve Çin ordusu Tümgenerali Chen Wei’ne 20 trilyon dolarlık tazminat davası açtı. 

Davayı açan avukatlar, yeni tip koronavirüsün Wuhan Viroloji Enstitüsü’nde üretildiğini ve buradan da tüm dünyaya yaydıklarını iddia ederek tazminat talep ettiler. Çinli yetkililere ise terörizme maddi destek sağlamak, ABD vatandaşlarının zarar görmesine ve ölümüne neden olmakla beraber biyolojik saldırı yaptıkları gerekçesiyle dava açıldı. 

”Çinli doktorlar susturulmaya çalışıldı”

Söz konusu suçlamaların yanı sıra, aktivist avukat Klayman ve beraberindeki meslektaşları başka bir iddiada daha bulundu. Yeni tip koronavirüs hakkında dünyayı uyaran Çinli doktorların susturulduğunu belirtiyorlar. Çinli doktorların baskı gördüğü ve susturulmaya çalışıldığı salgının ortaya ilk çıktığı zaman büyük yankı uyandırmıştı. Wuhan Merkez Hastanesi’nde çalışan bir doktorun salgının ilk çıktığı zamanlarda uyarı yaptığı gerekçesiyle hakkında işlem başlatılması ise bu iddiayı doğrular nitelikte. 

Yeni tip koronavirüsünde ilk vakaların ortaya çıkışından 4 hafta sonra Dünya Sağlık Örgütü’ne bildirilmesi sorusu akılları kurcalamaya başlamıştı. Daha sonra ise salgının Pekin hükümeti tarafından örtbas edilmeye çalışılması gibi haberler de ortaya çıkmıştı. Bu bilgiler sonucunda, Pekin hükümeti salgını duyuran doktordan ve ailesinden özür dilemişti. Tüm dünyayı covid-19 salgını için uyaran doktor Li Wenliang, yeni tip koronavirüs sebebiyle de hayatını kaybetmişti.

Tüm dünyayı derinden sarsan ve 35 binden fazla insanın hayatını kaybetmesine sebep olan covid-19 ilk olarak 2019’un Aralık ayında tespit edilmişti. Koronavirüs pandemisi bugüne kadar 739 bin kişide tespit edildi. Şu an için Çin’de kontrol altına alınan covid-19 için durum dünyanın diğer yerlerinde ise çok daha vahim . Avrupa’da ve ABD’de daha büyük felaketlere neden olan covid-19 pandemisinde dünya çapında iyileşen vakaların toplamı ise 156 bini geçti.

Dyson, koronavirüs hastaları için 10 günde ventilatör geliştirdi

Sağlık Bakanlığı koronavirüs takip sitesi açıldı

KARANTİNA GÜNLERİ, CORONA FIRSATÇILARI, TUVALET KAĞIDI SEKTİRME- DigiToll #8 #EVDEKAL

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz