Dönüştürülmüş Elektrikli Otobüs
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin ilk dönüştürülmüş yüzde 100 elektrikli otobüs modelinin üretildiğini duyurdu. Belka tarafından hayata geçirilen proje kapsamında, dizel motorlu eski bir otobüsün elektrikli motorlu hale getirildiği belirtildi. Konuya ilişkin duyuruyu resmi Twitter hesabı üzerinden yapan belediye, dönüştürülmüş otobüslerin yakın bir gelecekte Ankara yollarında daha fazla görüleceğine işaret etti.  

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin ilk dönüştürülmüş yüzde 100 elektrikli otobüs modelinin üretildiğini duyurdu. Projenin, belediye iştiraklerinden Belka tarafından hayata geçirildiği ifade edildi. Proje kapsamında, kullanım süresi dolmuş olan dizel motorlu eski bir otobüs elektrikli motorlu hale getirildi. Konuya ilişkin duyuruyu resmi Twitter hesabı üzerinden yapan belediye, dönüştürülmüş otobüslerin yakın bir gelecekte Ankara yollarında daha fazla görülmeye başlanacağına işaret etti.  

Paylaşımda ayrıca, DÖNÜŞÜME HAZIR MISINIZ? AB standartlarında, Türkiye’nin ilk dönüştürülmüş %100 elektrikli otobüsünü üretmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Kullanım ömrü dolmuş dizel otobüsleri, sıfır elektrikli otobüs maliyetinin üçte bir fiyatına dönüştüreceğiz” ifadelerine yer verildi. Ankara Büyükşehir Belediyesi, söz konusu paylaşıma otobüsün dönüşüm sürecine ilişkin bir video da ekledi. Yetkililer, otobüsle ilgili tüm çalışmaların tamamlandığını ve otobüsün hizmet vermeye başladığını dile getirdi. Otobüsün, Avrupa Birliği standartlarını karşılayacak şekilde dönüştürüldüğünün de altı çizildi.  

Dönüştürülmüş yüzde 100 elektrikli otobüs, tam şarj edildikten sonra 400 kilometre menzil sunuyor 

Dönüştürülmüş Otobüs

Aktarılan detaylara göre; Belka projesi kapsamında dönüştürülmüş yüzde 100 elektrikli otobüs, tam şarj edildikten sonra 400 kilometreye kadar menzil sunuyor. Otobüsün, yakıt masrafını da 5’te 1 oranında düşürdüğü ifade ediliyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi; geliştirilen modelin ayrıca, sıfır model elektrik motorlu bir otobüsün 3’te 1’ine mal olduğunu belirtiyor.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Türkiye’nin İlk Sürücüsüz Elektrikli Otobüsü Atak Electric Tanıtıldı

Koronavirüs sebebiyle otobüs ve marketler yapay zeka ile izlenecek

Huawei, Yeni Bir ‘Akıllı Yol’ Projesi Üzerinde Çalışıyor! 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz